ضمیر نا خود آگاه

توانایی کنترل ذهن: تا به حال فکر کرده‌اید چه کسی در زندگی شما رییس است؟

در زندگی شما رییس چه کسی است؟ فرمان زندگی دست کدامتان است؟ شما ذهنتان را کنترل می‌ کنید یا ذهنتان شما را؟ می‌دانید توانایی کنترل ذهن یعنی چه و چرا باید کنترل ذهن را بلد باشیم؟ بدون داشتن توانایی کنترل ذهن چه اتفاقی برای زندگیمان می‌ افتد؟ جواب تمام این سوالات را در این مقاله پیدا می‌کنید.

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

  • وقتی کنترل ذهن در دستان ما نباشد چه می‌شود؟
  • چرا نمی‌ توانیم کنترل ذهن خود را در دست بگیریم؟
  • ان ال پی چطور به کنترل احساسات کمک می‌ کند؟

وقتی کنترل ذهن در دستان ما نباشد چه می‌شود؟

وقتی نتوانیم کنترل ذهن خودمان را در دست داشته باشیم، زندگی متعادلی را تجربه نمی‌ کنیم. افکار ، احساسات و رفتار ما، ۳ عاملی هستند که تحت تاثیر همدیگه قرار دارند. یعنی اگر اتفاقی برای ما بیوفتد که باعث ناراحتی ما بشود، احساسات منفی به وجود آمده درون ما، می‌ تواند افکار منفی در ما ایجاد کند و این افکار منفی باعث بشود رفتاری انجام بدیم که خودمان و دیگران را ناراحت کند.

همینطور وقتی در مورد موضوعی منفی فکر کنیم، احساسات منفی درون ما ایجاد میشود و همین اتفاق باعث میشود رفتار منفی از خودمان نشان بدهیم. حتی رفتار ما می‌ تواند به احساس و افکار ما شکل بدهد. حتما تایید می‌کنید، مواقعی که ورزش می‌کنید، هم احساسات مثبتی درونتان بوجود می آید و هم خبری از افکار منفی نیست.

ذهن ما جایگاه افکار و احساساتمان به حساب می آید. هر رفتاری از ما سر می‌ زند نتیجه‌ ی تصمیمی است که در ذهن ما شکل گرفته میشود. بنابراین میشود گفت، احساسات، افکار و رفتار ما، همگی ریشه در ذهن ما دارند. بنابراین اگر کنترل ذهنمان را در دست نگیریم، با هر اتفاق، حادثه یا هر مشکلی، مسیر زندگیمان به سمتی منحرف میشود. اینجاست که کنترل زندگی ما در دست ذهنمان قرار می‌گیرد نه خودمان.

چرا توانایی کنترل ذهن خود را در دست نداریم؟

باید بتوانیم احساسات، رفتار و افکار خودمان را کنترل کنیم تا توانایی کنترل ذهن خود را به دست بگیریم.

همونطور که گفتیم افکار، احساسات و رفتار ما روی همدیگر تاثیر میگذارد. تنها ۲ راه پیش پای ما قرار دارد، یا زندگی ما مثل توپی بین این ۳ عامل پاس کاری میشود یا ما باید بتوانیم کنترل آن ها رو بدست بگیریم. تا در کنترل ذهن موفق باشیم. در ادامه به موضوع کنترل احساسات می‌پردازیم تا راهی به سمت کنترل ذهن باز کنیم.

پیش از اینکه درباره‌ ی کنترل احساسات صحبت کنیم، یک لحظه به این فکر کنید که آیا احساسات خودتان را به خوبی می‌شناسید؟ چون پیش از اینکه بتونیم احساسات خودمان را کنترل کنیم، باید بتوانیم احساسات خودمان را شناسایی کنیم.

شناخت احساسات برای کنترل احساسات

نقش تشخیص احساسات در توانایی کنترل ذهن خیلی پر رنگ است. فکر می‌ کنید در تمام لحظات زندگی از احساسات خودتون مطلع هستید؟ تا حالا برایتان پیش نیامده در بحث یا گفتگویی، دیگران به شما گفته باشند: «چرا عصبانی هستی؟» و شما در جواب گفته باشید نه عصبانی نیستم.

این حالت می‌ تواند یکی از نشانه‌ های این باشد که شما در آن لحظه نسبت به احساسات خودتان آگاه نبودید. با این وجود احساسات شما در حدی جلوه‌ ی بیرونی داشته که بیننده متوجه احساسات شما شده و علیرغم اینکه این مسئله را به شما گفته، شما باز هم متوجه احساسات خودتان نشدید.

بنابراین برای موفقیت در کنترل ذهن، باید بتونیم احساسات خودمان را شناسایی کنیم تا بتوانیم آن را کنترل کنیم. ان ال پی راه شناسایی احساسات و عواطف را به ما معرفی می‌کند. اگه دوست دارید با شناسایی احساسات خودتون قدم مهمی در کنترل ذهن بردارید، این مقاله رو مطالعه کنید: «چطور احساسات و عواطف خود یا دیگران را به کمک ان ال پی تشخیص دهیم؟»

کنترل احساسات برای کنترل ذهن

بعد از شناسایی احساسات باید آن ها رو کنترل کنیم

بعد از اینکه توانستید به درستی احساسات خودتان را شناسایی کنید، باید بتوانید این احساسات را به خوبی کنترل کنید. اما خیلی‌ ها از انجام این کار فراری هستند. افرادی که تجربه‌ ی احساسی تلخی داشتند، از برخورد دوباره با آن احساسات فرار می‌کنند.

این افراد تصور می‌کنند برای کنترل یک احساس منفی باید با آن احساس رو در رو شوند و به عمق آن احساس وارد شوند تا بتوانند آن احساس را کنترل کنند. اما ان ال پی چیز دیگری به ما میگوید. ان ال پی میگوید برای تغییر یک احساس نیازی به یادآوردی عمیق درد نیست. شما باید فقط تصورات مربوط به اون احساس را تغییر بدهید.

در واقع ان ال پی روش درمانی بهترین درمانگران را الگو برداری کرده و به همین دلیل توانسته هم مدت زمان رسیدن به نتیجه رو کاهش بدهد و هم درد حاصل از روبرویی با احساسات منفی را از بین ببرد. اگه دوست دارید بدانید ان ال پی چطور این کار را انجام میدهد، ادامه مقاله رو مطالعه کنید.

ان ال پی چطور به کنترل احساسات کمک می‌کند؟

ان ال پی با آگاهی از ساختار ذهن می‌تواند در کنترل احساسات به ما کمک کند.

از دید ان ال پی ما کیفیت اتفاقات و حوادث مختلف را ازطریق حواس پنجگانه دریافت می‌کنیم. البته نمی‌توانیم تمام حقیقتی که در حال وقوع هست را درک کنیم. به خاطر همین یک تصویر ذهنی که می‌تواند بخشی از کل حقیقت باشد در ذهن ما شکل می‌گیرد و ما تصور می‌ کنیم که چیزی که در ذهن ما هست تمام ماجراست.

موقع یاد آوری این اتفاق، یا به عبارتی موقع فراخوانی همان تصویر ذهنی که درباره‌ اش صحبت کردیم، احساساتی درون ما شکل می‌گیره. این احساسات از اجزایی تشکیل شدند. مثلا وقتی تصاویر مربوط به اون احساس رو به یادمیاریم، ممکنه این تصاویر دور یا نزدیک باشند، تیره یا روشن باشند و… . در مورد صداها و سایر احساسات مثل بو ها، گرمی و سردی و… هم همینطور است. یعنی آنها هم از اجزای خاص خودشان تشکیل شدند.

ساب مدالیته در توانایی کنترل ذهن

در ان ال پی به اجزای تشکیل دهنده احساسات درونی ما، ساب مدالیته گفته میشود. ان ال پی تکنیکی به همین نام دارد که با استفاده از اون می‌ توانید اجزای احساساتی که به واسطه یک اتفاق درونتان ایجاد میشود را تغییر بدهید. تا با وقوع آن اتفاق دیگر دچار آن احساسات نشوید.

برای یاد گرفتن این روش و سایر روش‌های تغییر احساسات، این مقاله رو مطالعه کنید: «تغییر احساسات و عواطف را به کمک تکنیک‌ های ان ال پی تجربه کنید».

فرض کنید همکار شما رفتاری دارد که باعث عصبانیت شما میشود. در این حالت اگه نتوانید احساسات خودتان را کنترل کنید، کنترل ذهن شما به دست احساساتتان می افتد. این احساسات، فکر و رفتار شما را جهت‌ دهی می‌کند. با کمک علم آتوسکفی و استفاده از تکنیک‌ هایی که در ان ال پی هست، می‌توانید کاری کنید که دیگه با دیدن آن رفتار خاص از همکارتون عصبانی نشوید. در واقع به این ترتیب می‌ توانید به راحتی توانایی کنترل ذهن خودتان را در دست بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا