باور ها و اهرم رنج و لذت در آتوسکفیدرس های آتوسکفی

باور به استعداد داشتن

یکی از مباحثی که در باور ها و اهرم رنج و لذت در آتوسکفی به آن میپردازیم باور به استعداد داشتن است.

استعداد:

این خیلی مهم است که استعدادمان با هدفمان در یک راستا قرار داشته باشند. استعداد 7% ذاتی است و 93% اکتسابی است. این بدین معناست که اگر کل دنیا جمع شوند و به شما بگویند که استعداد انجام کاری را ندارید، کل دنیا اشتباه می کنند. اگر رفتار و عادات خود را اصلاح کنید و در مورد کاری تکرار و تمرین داشته باشید، به طور خودکار در آن کار استعداد پیدا خواهیم کرد. در استعدادیابی ها کانال های عصبی شخص را بررسی می کنند.تا بفهمند در چه مسیری شکل گرفته اند تا بنا بر آن به استعداد شخص پی برند. حال اگر استعدادمان هم راستا با هدفمان است که بسیار عالی است.ولی اگر هم راستا با هدف نیست، فقط با تمرین و تکرار پی در پی، استعدادمان بعد از مدتی هم راستا با هدف خواهد شد.

پس هیچ محدودیتی برای هم راستا شدن استعداد و هدف وجود ندارد.مهم همان تمرین و تکرار کار مورد نظر است. با استفاده از تست MBTI می توانید به استعداد کنونی خود پی ببرید که آیا استعدادتان هم راستا با هدفتان است یا خیر. این تست یکی از قوی ترین تست های استعداد یابی در دنیاست. همانطور که قبلاً اشاره کردیم اگر استعداد با هدف هم راستا نبود با تکرار و تمرین می توانیم استعداد را کسب کنیم. اما در این راه به یک ابزار دیگر نیز نیازمندیم. آن ابزار چیزی جز باور نیست.

باور به استعداد داشتن:

اگر باور به استعداد داشتن داشته باشید که قادر به انجام کاری هستید. حتی اگر شرایط فیزیکی آن را هم نداشته باشید، باز هم قادر به انجام آن کار خواهید بود. قبل از توضیح باورها و اینکه چگونه شکل گرفته اند.
چند آزمایش که در مورد باورها در قسمت های مختلف جهان انجام گرفته اند را با هم بررسی خواهیم کرد:

بچه فیل سیرک

پای بچه فیل ها را در سیرک با زنجیری به میخ محکمی در زمین می بندند. به گونه ای که هرچه تلاش کند نمی تواند میخ را از زمین جدا کند و پایش را از بند برهاند.همان فیل وقتی بزرگتر می شود، پایش فقط به وسیله یک طناب معمولی بسته شده است ولی فیل برای نجاتش دیگر هیچ تلاشی نمی کند.چون باور کرده است که طناب همان زنجیر محکمی است که او را در بند کشیده است.

دو محکوم اعدامی نگونبخت

مثال جالب تر اینکه یکی از دانشمندان همین رشته و حرفه برای تحقیق، با اجازه قانون بر روی دو محکوم اعدامی آزمایشی بدین شرح انجام داد.چشمان یکی را بست و دیگری را روبروی او، به صورتی که شخص با چشمان بسته را ببیند، نشاند. با تیغ رگ دست شخصی که چشمان او را بسته بود، زد و خون او قطره قطره در ظرف پایین دستش ریخت.بعد از بیست دقیقه شخصی که چشمانش بسته بود، جان به جان آفرین تسلیم کرد. برای نفر دوم (شخص مشاهده کننده)، تیغ زدن و صدای چک چک قطره های خون را شبیه سازی کردند.بعد از بیست دقیقه، او نیز جان به جان آفرین تسلیم کرد. پس باور غلطش سبب مرگ او شد.

ورزشکاران و دستکاری نوشته روی وزنه ها

آنتونی رابینز در ابتدای یکی از کتاب های خود مثالی می زند.بحث ورزشکارانی که بدون آگاهی رکورد خود را می شکنند،با دستکاری نوشته روی وزنه ها.مثلاً از هشت کیلویی به هفت کیلویی. بدون اینکه آنها فشاری روی خود حس کنند رکورد خود را می شکستند و جالب تر اینکه وقتی وزنه ها از هفت کیلویی به هشت کیلویی تغییر یافت، آنها قادر به بالا بردن حتی رکورد خود هم نبودند. پس اگر چیزی را با تمام وجودتان باور کنید، به دلیل اینکه با تمام وجودتان IF آن را می فرستید تمام سیستم فیزیک و متافیزیک و درون و بیرونتان دست به دست هم می دهند تا آن را به دست آورید.ببینید و لمسش کنید.

باور به استعداد داشتن و محدودیت ها

باور به استعداد داشتن تمام زندگی ما را تحت الشعاع خود قرار می دهند. جمله معروف هنری فورد که می گوید: “چه فکر کنید می توانید و چه فکر کنید نمی توانید.در هر دو صورت حق با شماست.” این بدین معناست که در جهان هستی هیچ محدودیتی برای ما وجود ندارد، این ما هستیم که توسط باورهای اشتباهمان محدودیت ها را برای خودمان به وجود می آوریم.

توکل و ایمان به معنی باور است. باور به وجود خداوند و اینکه قادر است.قادر به انجام هر کاری، قادر به غیر ممکن ها. در واقع ایمان به خداوند باعث قوی شدن باورها می شود و وقتی باورت قوی باشد، اتفاقات خوب یکی پس از دیگری نمایان می شوند. ذهن انسان در سطح ناخودآگاه پر از باورهاست، که شناسایی آنها بر خلاف عادت ها، کمی مشکل است. در مباحث قبلی به این نکته اشاره کردیم که ضمیر ناخودآگاه انسان مرکز تولید باور است. باورها روی دید و شنوایی و درک انسان از واقعیت تأثیر می گذارند.باورها، روی مغز و طرز تصمیم گیری ها، نگرش ها، و زندگی ما تأثیر مستقیم دارد. بت پرستان چرا بت پرستی می کردند؟ چون به بت باور داشتند.

آنتونی رابینز می گوید: “انسان، ماشین اثبات باورهای خود است”. همانطور که ماشین لباسشویی، لباس می شوید.ماشین ظرفشویی، ظرف می شوید. انسان هم ماشینی است که باورهایش را به اثبات می رساند و برای این است که فیل برای رهایی از بند دیگر تلاشی نمی کند. این باورها در تمامی مقوله ها در ذهن ما و ضمیر ناخودآگاه ما وجود دارند. بدترین باور دنیا، باور ناامیدی و درماندگی است و بزرگترین حربه شیطان است. آیه زیر مصداق این این جمله است:

سوره مبارکه یوسف آیه 87:

یا بَنِیَِّ اذْهَبُوا فَتَحَسَِّسُوا مِنْ یُوسُفَ وَأَخِیهِ وَلَا تَیْأَسُوا مِنْ رَوْحِ اللَِّهِ إِنَِّهُ لَا یَیْأَسُ مِنْ رَوْحِ اللَِّهِ إِلَِّا الْقَوْمُ الْکَافِرُونَ

ای فرزندان من، بروید (به ملک مصر) و از حال یوسف و برادرش تحقیق کرده و جویا شوید و از رحمت خدا نومید مباشید که هرگز جز کافران هیچ کس از رحمت خدا نومید نیست.

باورها دو دسته اند:

یاری کننده و محدود کننده.
اینکه کدام باور یاری دهنده است و کدام محدود کننده، به هدف بستگی دارد. اگر باوری شما را در رسیدن به هدف راهنمایی می کند و به شما توانمندی می دهد، آن باور یاری کننده است.اگر باوری شما را از هدف دورتر می کند و یا در رسیدن به هدف باز می دارد، آن باور محدود کننده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا