درس های آتوسکفیسطوح امواج و فرکانس های مغزی در آتوسکفی

امواج و فرکانس های مغزی

یکی از مباحث مهم در سطوح امواج و فرکانس های مغزی در آتوسکفی، امواج و فرکانس های مغزی است. دانشمندی آلمانی به نام هانس برگر در سال 1927 کشف کرد که ارتعاشاتی که از همه موجودات و اشیاء جهان هستی ساطع می گردد، روی خط مستقیم نیستند و موجی شکل یا سینوسی هستند. (ولی شکل منظمی در تداخل ها یا همان Interfer ها ندارند)و به همین دلیل هستند که با تلفن یا موبایل در همه جا می توانیم صحبت کنیم.

این دانشمند بزرگ کشف کرد که انسان می تواند پنج فرکانس از مغز خود ساطع کند. و نکته مهم این است که از این 5 فرکانس چگونه و چه موقع استفاده کنیم که به موفقیت دست  یابیم. هرچه فرکانس امواج کمتر شود، سرعت امواج پایین تر و طول موج کمتری پدید می آورند.

موج گاما در امواج و فرکانس های مغزی:

فرکانسی حدود سی تا چهل و پنج (حتی بعضاً تا صد) هرتز (دور در ثانیه) دارد. بیشترین فرکانس را در مقایسه با سایر امواج مغزی دارد. این امواج مربوط به بالاترین سطح هوشیاری و تمرکز می باشد. امروزه از این موج کمتر استفاده می شود و به همین دلیل است که تمرکزها بسیار کم شده است. ولی اگر آن را تقویت کنیم تمرکزمان را تقویت کرده ایم. معادلات و مسائل پیچیده ذهنی در این حالت حل خواهند شد. کار با ابزار و وسایل پیچیده نیز نیازمند فعال سازی این امواج در مغز است. نشانه این موج شور و شعف خاص است. برای مثال وقتی که در مسائل روزانه یک مسئله را حل می کنیم یا یک ایده بکر به ذهنمان می آید، شورو شعف خاصی به سراغمان می آید و انگیزه داریم. این حالت از همان موج گاما نشأت می گیرد.

موج بتا امواج و فرکانس های مغزی:

با تناوب حدود سیزده تا سی هرتز است. تا کنون سه موج بتا معرفی شده است.این امواج از ناحیه جلویی مغز ساطع می شوند.جایی که فعالیت های پیچیده ذهنی و فکری در آنجا رخ می دهد. (مرکز دروغگویی انسان ناحیه جلویی مغز و پشت پیشانی است و آیه قرآن می فرماید کسانی که دروغ می گویند موهای پیشانی شان را می گیریم .) بیشتر اوقات که هوشیار و در بیداری معمولی هستیم (تمرکز توأم با توجه روی زندگی روزمره و سطوح معمولی زندگی)، مغز در این حالت است.

نیمکره چپ در این فرکانس بیشترین فعالیت را دارد. فعالیت هایی مانند تجزیه تحلیل های سطحی و معمولی، استدلال ها، حسابگری ها، زبان آموزی، بحث و گفتگو و انتقاد، آشفتگی ها، حواس پرتی ها و منطق گرایی های افراطی در این ارتعاشات رخ می دهد. اگر بتا در مغز بیش از حد افزایش یابد، مشکلات متعددی از جمله زود رنجی، استرس و وسواس پدیدار می شوند.

موج آلفا امواج و فرکانس های مغزی:

فرکانسی بین هفت تا سیزده هرتز دارد. معروف ترین و لذت بخش ترین فرکانس مغزی است. حضرت علی (ع) آنقدر نمازش را با تمرکز تکرار کردند که به سطح چهارم یادگیری (شایستگی ناهوشیار) رفتند.وقتی به این سطح رسیدند در حالت آلفا قرار داشتند و با نمازشان اوج لذت را تجربه می کردند. غالب اوقات در حالت استراحت، ریلکسیشن و مراقبه رخ داده و در اثر تمرکز حواس و توجه قطع شده و به بتا تبدیل می شود.

امواج آلفا پیوندی هستند که خودآگاه را به تدریج به ناخودآگاه وصل می کنند. امواج آلفا بر خلاف بتا، در نیمکره راست اتفاق می افتند و به همین خاطر است که می گویند برای الهامات و شهود، نیمکره راست باید فعال شود. دلیل فعال کردن کودک درون نیز همین است. نیمکره راست مغز منبع احساسات، خلاقیت، هنر، الهامات و شهود است. وقتی که ذهن را به حالت آلفا می بریم، کاهش استرس ها، افزایش سرعت یادگیری، و بهبودی چند برابر توانایی های فردی را به وجود می آوریم.

موج تتا امواج و فرکانس های مغزی:

فرکانسی حدود چهار تا هفت هرتز دارد. این امواج بیشتر به خلق و خوی افراد 4 بستگی دارد و معمولاً در زمان خواب ممکن می شود. اگر بخواهیم این ارتعاشات را در حالتی به جز خواب تجربه کنیم، در عمیق ترین مراقبه ها رخ می دهند.خلاقیت غیرقابل توصیف و منحصر به فردی را متجلی می سازند. با وارد شدن به محدوده تتا، ماهیت های زمان و مکان از خاطر انسان پاک می شوند.ارتباط با عالم مادی قطع خواهد شد. رویاهای صادقانه در این فرکانس اتفاق می افتند.اگر این فرکانس در طول روز اتفاق بیفتد بدون اینکه شخص به خواب رود، به آن روشن بینی یا رویابینی شفاف گفته می شود.

موج دلتا امواج و فرکانس های مغزی:

فرکانسی بین یک تا سه هرتز دارد. این فرکانس کندترین امواج مغزی می باشد. غالباً در عمیق ترین و سنگین ترین خواب ها ظاهر می شوند. (اگر فرکانس به صفر برسد مرگ مغزی رخ می دهد.نمونه بارز آن عطار و درویش است که وقتی عطار به درویش گفت بمیر و او مُرد).بنابراین این فرکانس پایین ترین سطح هوشیاری است. افرادی که به کما می روند و تجارب نزدیک به مرگ را تجربه می کنند، این فرکانس را ساطع می کنند. آگاهی ما نسبت به زمان، مکان، جسم و فکرمان در حالت دلتا کاملا بریده می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا