کسب ثروت

تکنیک طوفان فکری برای افزایش خلاقیت

تکنیک طوفان فکری برای افزایش خلاقیت استفاده میشود. در واقع این تکنیک به ما کمک می‌کند با بررسی و آگاهی از شرایط به ایده‌ ی مناسب برسید.

در این مقاله از تیم آتوسکفی مطالعه می‌کنید:

  • جلسات طوفان فکری برای ایده‌ پردازی
  • تکنیک طوفان فکری برای افزایش خلاقیت در جلسات

تاریخچه طوفان فکری به بیش از ۷۰ سال پیش بر می‌گردد.توسط الکس آزبورن به منظور افزایش کمیت و کیفیت ایده‌ های تبلیغاتی، طراحی شد. این تکنیک در کشورهای غربی بسیار مورد استقبال قرار گرفت. تقریبا بعد از مدت‌ ها این روش مورد استفاده‌ ی اکثر مردم قرار گرفت. در واقع افراد و شرکت‌ ها توانستند توسط این تکنیک بیشترین بازخورد را دریافت کنند.

نحوه کار طوفان فکری اینگونه است که اعضا از طریق گردهمایی می‌ کوشند راه‌حلی برای حل موضوع با ایده‌ هایی که مطرح می‌شود پیدا کنند. هر کدام از اعضای جلسه ایده‌ ای را عنوان می‌کند. در نهایت تبدیل به یک ایده‌ی اصلی می‌شود. طوفان فکری دو موضوع را به عنوان هدف دنبال می‌کند. اولین موضوع ایده‌ سازی برای انجام کار به بهترین نحو ممکن است.دومین هدف راه‌ حل برای برطرف کردن مشکل می‌باشد.

جلسات تکنیک طوفان فکری برای افزایش خلاقیت

وقتی که قرار است طوفان فکری به‌صورت گروهی مطرح شود نیاز است تا مواردی مشخص شده حاکم بر جلسه باشد. جلسات طوفان فکری زمانی برگذار می‌شود و نتایجی مناسب را به همراه دارد که پیش‌ نیازهای آن را تمام اعضا رعایت کرده باشند. در ادامه به مواردی که باعث می‌شود جلسات طوفان فکری بهتری برگزار شود اشاره خواهیم کرد.

مدیریت جلسه طوفان فکری

شخصی که اعضا را در یک اتاق گرد هم می‌ آورد در واقع وظیفه‌ ی مدیریت جلسه را نیز بر عهده دارد. این شخص وظیفه دارد محیطی را آماده کند که اعضا بتوانند در یک محیط آرام و دوستانه نظرات خود را بگویند. به این جهت که اگر جلسه تحت رهبری کسی که فشار بر اعضا را در دستور کار خود قرار دهد هرگز نمی‌تواند بر آن چیزی که مد نظرش است دست یابد. هماهنگی بین ایده‌ ها و شناسایی ایده‌ ها می‌تواند از دیگر وظایف مدیر جلسه باشد.

لحن صحبت کردن تکنیک طوفان فکری برای افزایش خلاقیت

ضروری است که جلسه طوفان فکری با لحن مناسب شروع شود و ادامه یابد. این بدان معناست که مهم نیست که چه کسی مجری یا مجری رهبری جلسه باشد. همه‌ ی اعضایی که در جلسه حضور دارند به دنبال ارائه بهترین ایده‌ ها می‌باشند. حال ممکن است ایده‌ای که شخصی ارائه می‌دهد آنچنان تحت استقبال دیگران قرار نگیرد. مهم این است که ایده ارائه شده و در جلسه حق نقد آن را نخواهیم داشت. تمامی ایده‌ ها باید مکتوب شوند و بررسی آنها به بعد موکول شود.

به اعضا فرصت دهید

این تصور غلطی است که مدیران به دنبال سریع‌ ترین و بهترین ایده‌ ها از اعضا هستند. باید به اعضا زمان داده شود ( تکنیک‌ هایی برای افزایش کارایی در ادامه ذکر می‌شود). تا بتوانند بحث را درک کنند و به نوعی خود را در مسیر جلسه بیاندازند. گاهی اعضا نیاز دارند بر موجی از ایده‌ های دیگران سوار شوند و آنها را توسعه دهند. اگر اعضا ایده‌ های متفاوتی با آنچه که مد نظرتان است بیان می‌کنند به عنوان مدیر جلسه باید از آنها استقبال کنید. سرکوب ایده‌ ها نه تنها باعث نمی‌ شود اعضا ایده‌ های جدیدتری بیان کنند. بلکه باعث ایجاد حس شکست در اعضا شود.

تکنیک طوفان فکری برای افزایش خلاقیت در جلسات

تکنیک یادداشت

از تمامی اعضا بخواهید تمامی ایده‌ های خود را بر روی کاغذ یادداشت بنویسند. حال این یادداشت می‌ تواند ایده باشد یا اینکه در تحلیل ایده‌ های دیگران نحوه‌ ی کار کردن و کجا اجرا کردن آن ایده باشد. یادداشت کردن ایده‌ ها فرد را در حالت تفکر قرار می‌‌دهد. تمام تمرکز آن بر ساخت ایده انتقال داده می‌شود.

تکنیک مشتری بودن

اگر محصول یا خدماتی را ارائه می‌کنید و جلسه‌ ی شما درباره افزایش فروش یا تعامل بیشتر با مشتری است بهتر است اعضا در نقش مشتری ظاهر شوند. به این ترتیب که اعضا بررسی می‌کنند چه طریقی می‌ تواند مشتریان را به مجموعه نزدیک‌ تر کند.چه عاملی باعث می‌شود در اینستاگرام جذب فالوئر بیشتری داشته باشیم. گاهی دید قضایا از دید مشتری بسیار مهم‌ تر از تفکرات مدیران می‌باشد و زودتر شما را به نتیجه‌ ی دلخواه خواهد رساند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا