موفقیت فردی

ویژگی‌ های چپ مغز یا راست مغز بودن کدام است؟

ولکات اسپری، روانشناس و عصب‌ شناس برجسته آمریکایی و کسی که در سال ۱۹۲۳ برنده جایزه نوبل پزشکی شده بود عنوان کرد که دو شیوه تفکر در انسان‌ ها وجود دارد که تفاوت‌ هایی با هم دارند. او ویژگی‌ های چپ مغز یا راست مغز را توضیح داد که نیمکره چپ برای تحلیل و منطقی انجام دادن کارها و پردازش اطلاعات است. نیمکره‌ ی راست جهت شناسایی الگو ها و حالات غیر کلامی را تفسیر می‌کند.

در این مقاله که تیم آتوسکفی آن را ارائه کرده مطالعه می‌کنید:

  • پردازش‌ ها در چپ مغر یا راست مغز
  • نحوه پردازش اطلاعات

این نظریه به مرور مورد توجه دانشمندان و نظریه‌ پردازان قرار گرفت. توسعه داده شد و ویژگی‌های جدید از نیمکره‌‌ های مغزی مشخص شد. تحقیقات درباره نحوه عملکرد نیمکره‌ ها نشان می‌دهد هر یک از آنها بر یک جهت از بدن تاثیر دارند. برای مثال با آسیب نیمکره‌ ی چپ سمتِ راست از بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

انسان‌ها بنا بر عملکردی که دارند از یک سمت مغز خود بیشتر استفاده می‌کنند. این به معنای کامل استفاده نکردن از سمت دیگر نیست. عملکردی که افراد دارند با ویژگی‌ های چپ مغز یا راست مغز آنها تشابه بیشتری دارد.

پردازش‌ ها در چپ مغز یا راست مغز

هر کدام از شاخصه‌ هایی که در عکس بالا ذکر شده‌ اند دارای ویژگی‌ هایی هستند. در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم.

نحوه پردازش اطلاعات

پردازش اطلاعات در گروه راست مغزها به‌گونه‌ ای می‌باشد که آنها اطلاعات را به‌طور جامع پردازش می‌کنند. یعنی اینکه در دریافت و یا حل موضوعی یک دیدگاه کلی نسبت به موضوع خواهند داشت. اما در افرادی که از سمت چپ مغز خود استفاده می‌کنند اطلاعات دریافتی را ریزبه‌ ریز تحلیل می‌کنند. حتی نحوه حل کردن مشکلات در صورت وجود را نیز می‌دانند.

انجام وظایف در ویژگی‌ های چپ مغز یا راست مغز

گروه افرادی که از سمت چپ مغز خود بیشتر استفاده می‌کنند جزئیات بسیار برای آنها مهم است به این دلیل که نکات‌ های ریز هستند که حل یک موضوع و یا ساخت یک جریان را تصریح می‌بخشد. اما این موضوع برای افرادی که بیشتر از سمت راست مغز خود استفاده می‌کنند برعکس است. یعنی اینکه نتیجه‌ ی کار برای آنها مهم‌ تر از آن چیزی است که انجام می‌دهند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا