درس های آتوسکفیناخوداگاه در آتوسکفی

ویژگی های ضمیر ناخودآگاه

یکی از مباحث مهم ذر ناخوداگاه در آتوسکفی،ویژگی های ضمیر ناخودآگاه است.ضمیر ناخودآگاه یکی از ابعاد بسیار مهم وجودی انسان است. قدرت ضمیر ناخودآگاه برابر ضمیر خودآگاه است. قرآن کریم در دو آیه زیر از ضمیر ناخودآگاه صحبت به میان آورده است:

سوره مبارکه بقره آیه 284

للهِ مَا فِی السَِّمَاوَاتِ وَمَا فِی الْأَرْضِ وَإِنْ تُبْدُوا مَا فِی أَنْفُسِکُمْ أَوْ تُخْفُوهُ یُحَاسِبْکُمْ بِهِ اللَِّهُ فَیَغْفِرُ لِمَنْ یَشَاءُ وَیُعَذِِّبُ مَنْ یَشَاءُ وَاللَِّهُ عَلَى کُلِِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ

آنچه در آسمانها و زمین است همه ملک خداست و اگر آنچه در دل دارید آشکار و یا مخفی کنید همه را خدا در محاسبه شما خواهد آورد.آن گاه هر که را خواهد ببخشد و هر که را خواهد عذاب کند، و خدا بر هر چیز تواناست.

ویژگی های ضمیر ناخودآگاه

1- ساده لوح و کودک است. هرچه به او بگویی قبول می کند و به درست و غلط بودن آن فکر نمی کند. برای مثال؛ یکدیگر را با نام های ناپسند صدا نزنید.چون در عمق ضمیر ناخودآگاه ثبت می شود.به همین دلیل قرآن کریم می فرماید: “یکدیگر را با نام های نیک صدا بزنید”.

2-افعال منفی نمی شناسد.مثلاً دو جمله “من ثروتمندم” و “من فقیر نیستم” در خودآگاه،هر دو یک معنی دارند.ولی ناخودآگاه در جمله او می پذیرد که “ثروتمند است”، ولی جمله دوم را “من فقیر هستم” معنی می کند. حضرت عیسی مسیح (ع) می فرمایند: “از کلام شما بر شما حکم می شود.”

3-سومین ویژگی های ضمیر ناخودآگاه تنظیم هورمون های بدن است. (یعنی مسئولیت تنظیم هورمون ها با ضمیر ناخودآگاه است) و در این خصوصیت با کودک درون مشترک است.بدین معنی که کودک دورن هم در تنظیم هورمون ها تأثیر دارد و اصلاً کودک درون زیر مجموعه ی ناخودآگاه است.

4-چهارمین خصوصیت ضمیر ناخودآگاه این است که طبق آخرین اطلاعات برنامه ریزی می شود. یعنی می توانیم در خودمان تغییر ایجاد کنیم و در ضمیر ناخودآگاه برنامه ریزی جدیدی داشته باشیم. افکار و باورهایی که دوست داریم را جایگزین کنیم.
اگر ضمیر ناخودآگاه به سه قسمت عمیق، میانی و سطحی تقسیم کنیم. در یادگیری، اطلاعات از قسمت سطحی، بسته به تکرار و تمرین و زمانی که برای آموزش گذاشته می شود، به قسمت عمقی می روند.

اسکن کردن اطلاعات محیط

5- پنجمین ویژگی اسکن کردن اطلاعات محیط است (ضمیر خودآگاه اطلاعات را بیت بیت می گیرد)؛ به همین دلیل است که وقتی به شخصی نگاه می کنیم او را واضح می بینیم، ولی اطراف او را واضح نمی بینیم، چون با خودآگاه در حال نگاه کردن به او هستیم، ولی ناخودآگاه در حال اسکن کردن محیط اطراف شخص است. دلیل بسیاری از خواب های ما ضمیر ناخودآگاهمان است، مثلاً وقتی در طول روز در خیابانی در حال گذر هستیم، پشت ویترین مغازه یک تلویزیون در حال نشان دادن ماری در حال نیش زدن شخصی است و ما اصلاً آن را نمی بینیم، ولی ضمیر ناخودآگاهمان آن را دیده است و شب خواب به همین دلیل است که بسیاری از ، ماری را می بینیم که در حال نیش زدن ماست خواب ها پایه علمی ندارد و دلیل آن ها اتفاقات روز قبل است.

اطلاعاتی که از طریق حواس پنجگانه وارد مغز ما می شوند:

از دیگر ویژگی های ضمیر ناخودآگاه این است که بر روی ورودی های ما سه عملیات انجام می دهد:

1-تعمیم یا عمومیت بخشیدن: یعنی ضمیرناخودآگاه رفتاری را چندین بار می بیند و دیگر حاضر نیست آن رفتار را ببیند و برای رفاه ما، برای خودش یک نتیجه گیری کلی انجام می دهد. مانند: “مردها سر و ته یه کرباسن” و یا “خانم ها در رانندگی مهارت کافی را ندارند”.

2-حذف: مانند لیست خرید که به مخاطب می گوییم و در نهایت چند مورد خریداری نشده است. ذهن در بعضی موارد فیلترینگ انجام می دهد و در اشخاص مختلف، متفاوت است.

 3-تحریف: زمانی اتفاق می افتد که ذهن بدون اینکه فکر کند و ناخودآگاه برداشت خودش و چیزهایی که دوست دارد، عملی را انجام می دهد یا حرفی را می زند. آیا چیزی که گفته شده با چیزی که شنیده شده یکسان بوده است؟ به همین دلیل است که نباید دچار قضاوت شویم. ما در مقام قضاوت نیستیم و برای قضاوت به آگاهی های زیادی نیاز داریم.

4-خصوصیت دیگر ضمیر ناخودآگاه این است که مرکز تولید باور است.جایگاه باورها، در سطوح مختلف ضمیر ناخودآگاه است.بر روی عقل و بینایی و شنوایی و توانایی های ما تأثیرگذارند.

5-خصوصیت دیگر ضمیر ناخودآگاه قانون انبساط است. قانون انبساط می گوید اگر در یک بازه زمانی 50 درصد از افکار و ورودی های خود را به سمت مثبت ها کنترل کنید، ، جنس ضمیر ناخودآگاه مثبت خواهد شد و برعکس، اگر در یک بازه زمانی بیش از درصد 50 ورودی ها و افکار منفی باشد، انبساط ضمیر ناخودآگاه منفی خواهد شد.

6- آخرین ویژگی های ضمیر ناخودآگاه، در مورد زبان آن است. زبان ضمیر ناخودآگاه شعر،تمثیل و داستان است. اگر زبانی که با او حرف می زنیم، یکی از این سه مورد باشد، سریع یاد می گیرد.حتی خودش نیز با همین سه مورد با ما حرف می زند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا