اعتماد به نفس

افزایش مهارت سخنرانی خودمان

سخنران بودن و سخنرانی کردن یکی از مهارت‌ هایی است که شاید همه‌ی افراد در جایی به آن نیاز پیدا کرده‌اند یا با افزایش مهارت سخنرانی خودمان از آن به خوبی برای بیان و انتقال پیام‌ های خود استفاده کرده‌اند. فرقی نمی‌کند در کدام محیط می‌خواهید سخنرانی داشته باشید، از محیط آمفی تئاتر دانشگاه تا صحن علنی مجلس! وقتی شما مهارت سخنران بودن را در خود پرورش دهید به راحتی می‌ توانید پیام‌های خود را واضح و صحیح انتقال دهید.

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

  • از شکست هرگز نترسید
  • تمرین را فراموش نکنید
  • از خودتان ویدئو تهیه کنید
  • ارتباط چشمی برقرار کنید
  • زبان بدن در افزایش مهارت سخنرانی خودمان

گفته می‌شود سخنران بودن خوب، نوعی علم است.این علم را با تلاش و تمرین می‌توانیم آن را کسب کنیم. در این مقاله به موضوع اینکه چطور سخنران خوبی باشیم اشاره می‌کنیم. تیم آتوسکفی چند راهکار ساده برای افزایش مهارت سخنرانی خودمان و انتقال پیام‌ها به مخاطبان‌ تان ارائه می‌دهد.

از شکست هرگز نترسید

اولین مشکلی که ممکن است برای هر شخصی وجود داشته باشد ترس از شکست در سخنرانی خود است. ترسی که در وهله‌ی اول وجود دارد ناتوان ماندن در بیان جملات و کلماتی که قرار است گفته شود. برای مثال شخصی ترس این موضوع را دارد که مخاطبین آن به خوبی محتوا را متوجه نشوند. این ترس از نبود اعتماد به نفس می‌آید. زمانی که اعتماد به نفس کافی نداشته باشید هرگز سخنران خوبی نخواهید شد. با انجام تمرینات زیر می‌توان بر ترس خود غلبه کرد و تبدیل به سخنران خوب شد.

                                    افزایش مهارت سخنرانی

تمرین را فراموش نکنید

چه بیشترین مخاطب را در سخنرانی خود داشته باشید چه کمترین مهم نیست. شما نیاز به تمرین برای افزایش مهارت سخنرانی خودمان دارید. برخی افراد می‌گویند چون موضوعی است که در آن بسیار مهارت دارند دلیلی بر تمرینات بیشتر ندارند. متن‌ ها یا اسلایدهایی که می‌خواهید ارائه دهید را چندین بار مرور کنید. اگر فکر می‌کنید روش بهتری برای ارسال پیام به مخاطبان وجود دارد آنها را در حین تمرین بررسی کنید.

از خودتان ویدئو تهیه کنید

احتمالا با این موضوع مشکل داشته باشید که مستقیم به دوربین خیره شوید. این کار باعث می‌شود خودتان را از زاویه دید دیگران ببینید. تمام آن چیزی که در ویدئوی آزمایشی ضبط کرده‌ اید را با دقت تماشا کنید و خودتان را جای مخاطبان بگذارید. چه چیزی کم یا زیاد است؟ آن مطلبی که باید به خوبی انتقال داده شده است یا خیر؟ زمانی که عیب‌های خود را توسط خودتان برطرف کنید با آگاهی و اعتماد به نفس بالایی صحبت خواهید کرد.

ارتباط چشمی افزایش مهارت سخنرانی خودمان

ارتباط چشمی باعث می‌شود مخاطب سخنان شما احساس بهتر و آرامش‌بخشی داشته باشد. این کار در وهله‌ی اول اعتماد به نفس شما را در امر سخنرانی و ارائه مطالب به مخاطب می‌‌رساند و سپس حس اعتماد به پیام‌هایی که انتقال می‌دهید ایجاد می‌شود. برای مثال می‌ توانید بخشی از متنی که قرار است آن را ارائه کنید را با نگاه کردن چند ثانیه‌ای به شخصی عنوان کنید. حتما نیاز به یک شخص ثابت نیست و در طول سخنرانی خود می‌توانید با افراد مختلفی ارتباط چشمی برقرار کنید.

زبان بدن در افزایش مهارت سخنرانی خودمان

زبان بدن در بعضی مواقع از ارتباط کلامی نیز مهم‌تر محسوب می‌شود. مخاطب اگر احساس کند زبان بدن فرد سخنران با مطالبی که ارائه می‌دهد متفاوت باشد واکنش منفی نشان خواهد داد، حتی اگر بهترین مطالب از سوی آن شخص ارائه شود. نکته‌ی مهم در زبان بدن هماهنگی زبان بدن با مطالبی است که ارائه می‌شود. از حرکت زیاد و بیش از اندازه بر روی صحنه خودداری کنید و برای اینکه سعی کنید مطالب را بهتر ارائه دهید دستان خود را بیش از حد حرکت ندهید. برای اینکه متوجه زبان بدن خود شوید از روش فیلمبرداری از خود یا صحبت کردن مقابل آینه استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا