ان ال پی NLP

افزایش مهارت برقراری روابط اجتماعی از دیدگاه ان ال پی

هنگامی که روابط اجتماعی مناسبی با دیگران نداشته باشید حس ناتوانی به شما دست می‌دهد.افزایش مهارت برقراری روابط اجتماعی به مهارت شما در ارتباطات کمک میکند.

در این مقاله از آتوسکفی مطالعه می‌کنید:

  • روابط اجتماعی از دیدگاه ان ال پی
  • استفاده از مهارت‌ های بینایی
  • استفاده از مهارت‌ های کلامی
  • ایجاد یک رابطه‌ ی نزدیک
  • انعطاف پذیری زبانی در ارتباطات
  • افزایش مهارت برقراری روابط اجتماعی

بسیاری از ما برای اینکه بتوانیم قابلیت‌ ها و مهارت‌ های خود را نمایش دهیم نیازمند برقراری ارتباط با دیگران هستیم. زمانی که نتوانیم مهارت‌ های خودمان را معرفی کنیم عملا از آنچه که هستیم فرار کرده‌ایم. یا اگر این مهارت را نداشته باشید تقریبا در هر صحبت کوتاهی که با دیگران دارید دچار ترس و استرس می‌شوید.

روابط اجتماعی از دیدگاه ان ال پی

سیستم برنامه‌ ریزی عصبی کلامی یا ان ال پی معتقد است ارتباط با دیگران مراحل مختلفی را در بر می‌گیرد. این مراحل شامل داشتن هدف، در نظر داشتن آنچه که باید گفت و شنید، کنترل احساسات، بکارگیری مهارت‌ های بینایی و شنوایی، برقراری ارتباط موثر، حصول ارتباطی نزدیک و تاثیر گذار. اما مراحلی که باید به‌ صورت اساسی برای افزایش مهارت برقراری روابط اجتماعی باید انجام شود به شرح زیر می باشد:

  • استفاده از مهارت‌ های بینایی
  • ایجاد تغییر در نظرات خود
  • ایجاد و حفظ ارتباط نزدیک
  • استفاده از انعطاف‌ پذیری زبانی

استفاده از مهارت‌ های بینایی

توجه رفتار به حرکات شخص مقابل در روابط می‌ تواند برای ما بسیار سودمند باشد اگر تکنیک‌ های استفاده از مهارت‌های بینایی را به خوبی بلد باشیم. حتما دیده‌ اید افراد در مکالمه با شما می‌گویند «به نظر بی‌ حوصله می‌رسی» شما متوجه این موضوع نمی‌ شوید که این حس را چطور در شما با یک نگاه پیدا کرده است. البته ممکن است این مشاهدات اشتباه باشد. برای مثال شخصی از خمیازه ما بگوید کسل هستید اما ممکن است از فرط خستگی باشد. توصیه می‌ شود برای درک بیشتر به مقاله چشم خوانی به ان‌ ال‌ پی مراجعه کنید.

ارتباط با چشم خوانی

استفاده از مهارت‌ های کلامی در مهارت برقراری روابط اجتماعی

مهارت‌ های کلامی دومین عاملی است که تقویت آن باعث می‌شود در برقراری روابط اجتماعی موفق‌تر عمل کنید. از این رو شما باید مراقب لحن و قدرت صدای خود در مکالمات باشید زیرا در برقراری ارتباط با دیگران بسیار مهم است. سعی کنید اگر در یک جمع دوستانه یا خانوادگی یا حتی در محیط کار صحبت می‌کنید تُن صدای شما نه بیش از حد آرام باشد و نه بسیار کم. همیشه با یک حالت خاص و سنجیده‌ ای صدای خود را تنظیم کنید. اگر در محیطی قرار گرفته‌اید که به دلیل استرس یا فشار محیط تند صحبت می‌کنید ابتدا یک مکث کوتاه در صحبت‌ های خود داشته باشید و سپس کلمات را آهسته‌ تر از حالت قبلی بیان کنید.

نکته‌ ی دوم در ارتباط برقرار کردن با دیگران شنیدن به صحبت‌های شخص مقابل است. حتما این حس را تجربه کرده‌اید که با شخصی در حال صحبت هستید اما او توجه‌ ای به صحبت‌های شما ندارد و یا سرگرم کار دیگری است. مطمئنا حس خوبی را از این مکالمه نخواهید گرفت. در برقراری ارتباط مهم است که شما تا چه حد شنونده‌ ی خوبی می‌ باشید. در این حالت است که شخص گوینده حس می‌کند تا چه حد خواسته‌ها و نیازهایی که دارد برای شنونده مهم است. در این حالت است که تاثیرگذاری شما بسیار بالا می‌رود.

ایجاد یک رابطه‌ی نزدیک

صل مربوط به این فرایند عبارت است از اینکه اگر قادر نیستید به صورت خودکار با کسی ارتباطی نزدیک برقرار کنید، می‌توانید این کار را با ایجاد شباهت میان خودتان و او یا با پیروی کردن از او در یک کار خاص مثل صحبت کردن در مورد کاری که می‌دانید مورد علاقه‌ی اوست. ایجاد رابطه‌ی نزدیک با هماهنگ کردن لحن صحبت کردن ما با او نیز امکان‌پذیر است اما توجه داشته باشید که این کار نیاز به شناسایی دقیق لحن‌ها و نوع صحبت کردن او بستگی دارد.

روابط اجتماعی
هماهنگی لحن صحبت ما با اطرافیان بسیار مهم است

انعطاف پذیری زبانی در ارتباطات و مهارت برقراری روابط اجتماعی

هر زبانی مشخصات منحصر به فرد خود را دارد و هر شخصی در مکالمات خود از سیستم منحصر به فردی استفاده می‌کند. به این دلیل تنوع در ارتباط برقرار کردن با دیگران بسیار مهم است. یعنی شما نمی‌ توانید از یک حالت گفتگو برای همه‌ی افراد استفاده کنید. برای مطالعه‌ ی بیشتر توصیه می‌شود مقاله‌ی زبان میلتون را مطالعه کنید.

افزایش مهارت برقراری روابط اجتماعی با دیگران تاثیر بسزایی در موفقیت شما خواهید داشت. ارتباطات خوب و مناسب باعث می‌ شود افراد به خودباوری برسند. با گسترش دامنه‌ی ارتباطات خود می‌ توانید فرصت‌های مناسبی برای پیشرفت در زندگی‌ تان رقم بزنید. شما تا چه حد از مهارت‌ های ارتباطی ذکر شده استفاده می‌ کنید؟ نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

wpdevs توسعه دهندگان وردپرس