قرزند پروری

شیوه و اصول تربیت کودک

اگر امروزه شیوه و اصول تربیت کودک رو یاد بگیریم، در آینده نیازی نیست وقت و انرژی زیادی برای حل مشکلات فرزندان‌ مون صرف کنیم. اکثر والدین به خاطر بی‌ اطلاعی از روش‌های علمی و کاربردی تربیت کودک، در سنین پایین اون طور که باید روی تربیت فرزندان‌ شون کار نمی‌کنند.

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

  • برای استفاده از ساده‌ترین شیوه تربیت فرزند، تا ۹ سالگی فرصت دارید
  • اشتباهی که والدین در تربیت کودک انجام می‌دهند!
  • قصه خواندن راه تربیت ضمیر ناخودآگاه کودک

همین مسئله باعث میشه فرزندی با مشکلات مختلف، از خانواده وارد جامعه بشه. رفع مشکلات فرزند در سنین نوجوانی و جوانی هم برای والدین و هم برای جامعه هزینه‌های به مراتب بیشتری داره. پس بهتره برای تربیت یک فرزند شایسته، با روش‌ های علمی این کار آشنا بشیم. یکی از این روش‌ ها قصه خواندن برای کودک هست.

شاید از تاثیر تربیتی و شگفت انگیز قصه خواندن برای کودکان مطلع نباشید. اما مطمئن هستیم با خوندن این مقاله نه تنها از اثری که قصه خواندن در تربیت کودک داره حیرت می‌کنید، بلکه از همین امروز تصمیم می‌گیرید از این روش برای تربیت کودک خودتون استفاده کنید. در این نوشته چگونگی تاثیر خواندن داستان برای تربیت کودک رو کاملا توضیح می‌دیم.

برای استفاده از ساده‌ترین شیوه و اصول تربیت کودک، تا ۹ سالگی فرصت دارید

والدین محترم! برای شیوه و اصول تربیت کودک خودتون با بهترین شیوه ممکن، حداکثر تا ۹ سالگی فرصت دارید. چون تا ۷ الی ۹ سالگی اصل و اساسِ منطق هر انسانی شکل می‌گیره. بنابراین فقط تا قبل از ۹ سالگی هست که ضمیر ناخودآگاه فرزندتون در دسترس هست. پس شما تا ۹ سالگی برای تربیت ضمیر ناخودآگاه فرزندتون زمان دارید.

چرا تربیت ضمیر ناخودآگاه اهمیت زیادی در آینده کودک دارد؟

کارل گوستاو یونگ روانشناس و فیلسوف مشهور در زمینه شیوه و اصول تربیت کودک، درباره ضمیر ناخودآگاه میگه: «ضمیر ناخودآگاه فرمانده بلامنازع انسان است». این روانشناس بزرگ اعتقاد داره: «ما انسان‌ها در برابر ضمیر ناخودآگاه‌ مون بندگانی بیش نیستیم». چرا چنین قدرت زیادی برای ضمیر ناخودآگاه توصیف میشه؟

برای اینکه به قدرت ضمیر ناخوداگاه پی ببرید، چند دقیقه با خودتون فکر کنید و ببینید چقدر به کارهایی که در روز انجام می‌دید، از قبل فکر می‌کنید؟ چقدر از منطق خودتون برای انجام کارهای مختلف استفاده می‌کنید؟ منظور از کارهای مختلف، تمام کارها هست. از ساعت خوابیدن گرفته تا نحوه بیدار شدن از خواب، مسواک زدن یا نزدن، نوع راه رفتن، شیوه غذا خوردن،حتی حالتی که بدن‌ تون موقعی که این متن رو می‌خونید داره و تمام کارهایی که در روز انجام می‌دید.

احتمالا جواب‌ تون اینه که اکثر این کارها رو به صورت خودکار و بدون اینکه انرژی فکری زیادی مصرف کنید و البته بدون دخالت منطق انجام می‌دید. پس اگه منطق در انجام کارهای روزانه دخالت زیادی نداره، چه چیزی انجام کارهای روزانه‌ی شما رو مدیریت میکنه؟ ضمیر ناخودآگاه!

روانشناسان اعتقاد دارند حداقل ۸۰٪ از فعالیت‌ها و زندگی ما تحت کنترل ضمیر ناخودآگاه هست. ضمیر ناخودآگاه جایگاه عادت‌ها،باورها و ارزش‌ های ماست. به همین خاطر هست که شیوه و اصول تربیت کودک ضمیر ناخودآگاه اهمیت خیلی زیادی داره. همونطور که اشاره کردیم برای تربیت ضمیر ناخودآگاه فقط تا ۷ الی ۹ سالگی فرصت دارید. چون بعد از این سن منطق شگل می‌گیره و ضمیر ناخودآگاه به راحتی در دسترس نیست.

می‌تونید درباره ضمیر ناخودآگاه و قدرت شگفت انگیز اون در این مقاله توضیحات کاملی رو مطالعه کنید: «لطفا بچه غول بی‌ شعور درون خود را تربیت کنید».

اشتباهی که والدین در شیوه و اصول تربیت کودک انجام می‌دهند!

خیلی از والدین به دلیل اینکه از قدرت و خصوصیات ضمیر ناخودآگاه اطلاعی ندارند، برای شیوه و اصول تربیت کودک وارد مکالمه با کودک میشن. اون هم مکالمه‌ ی مستقیم و البته منطقی. حالا این رو در نظر بگیرید که اساسا منطق کودک تا قبل از ۷ الی ۹ سالگی شکل نگرفته.

یکی از خصوصیات ضمیر ناخودآگاه این هست که لجبازه. یعنی وقتی به صورت منطقی و مستقیم با کودک صحبت می‌کنیم، ضمیر ناخودآگاه شروع به لجبازی و مقاومت می‌کنه. پس یکی از دلایل اینکه بارها کاری رو به فرزندمون می‌گیم و اون لجبازی می‌کنه، همین نکته هست. حالا که برای تربیت کودک زیر ۹ سال خودمون نمی‌تونیم باهاش به صورت منطقی و مستقیم وارد صحبت بشیم باید چه کار کنیم؟

قصه خواندن راه شیوه و اصول تربیت کودک ضمیر ناخودآگاه کودک

تا اینجا با لجبازی به عنوان یکی از ویژگی‌های ضمیر ناخودآگاه آشنا شدید. یکی از ویژگی‌های دیگه‌ی ضمیر ناخودآگاه این هست که با مثال و داستان و شعر خیلی بهتر ارتباط برقرار می‌کنه و مفاهیم رو بهتر درک می‌کنه. بنابراین می‌تونیم از داستان‌ های آموزنده برای تربیت کودک استفاده کنیم.

وقتی داستان آموزنده‌ ای برای کودک می‌خونیم، از سد لجبازی ضمیر ناخودآگاه فرزندمون رد می‌شیم و به راحتی می‌تونیم مفاهیمی که مد نظرمون هست رو به ضمیر ناخودآگاه فرزندمون منتقل کنیم. البته بهتره داستان‌ هایی برای تربیت کودک استفاده بشه که پیام مستقیمی ندارند. در این صورت اثر گذاری داستان برای تربیت کودک بیشتر میشه.

یکی از کارهایی که گذشتگان ما انجام می‌دادند و تاثیر قابل توجهی روی آینده فرزندان‌ شون داشته، خوندن قصه و داستان برای کودکان هست. بهتره ما هم از این شیوه و اصول تربیت کودک، به درستی استفاده کنیم تا در آینده خودمون، فرزندان‌ مون و جامعه با مشکلات مختلف فرزندان ما دست و پنجه نرم نکنند. این شیوه و اصول تربیت کودک است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا