آکاشیک و قدرت تفکر در آتوسکفیدرس های آتوسکفی

موقعیت های ادراکی ذهن

یکی از مباحث مهم در آکاشیک و قدرت تفکر در آتوسکفی،موقعیت های ادراکی ذهن است.

موقعیت های ادراکی ذهن:

  • موقعیت منِ ASSO(Associate): موقعیت خود احساس، یعنی خودت، از لحاظ احساسی، درگیری مستقیم داری. موقعیتی که الان در دنیا داریم همین موقعیت است. یعنی همه چیز را از چشم خودمان می بینیم. خوشحالی و ناراحتی و همه حس های دیگر که تجربه می کنیم.
  • موقعیت توُیِ ASSO: موقعیت مخاطب احساس، یعنی با یک اتفاق مشترک، حس بین دو نفر نیز مشترک است. که نشان می دهد هر یک از طرفین، احساس دیگری را درک می کند. به عبارت دیگر در این موقعیت خودمان را جای طرف مقابل قرار می دهیم تا احساس او را درک کنیم و تصمیمات درستی اتخاذ کنیم. این موقعیت بیشتر در کارهای گروهی استفاده می شود تا بهترین اتفاقات را رقم بزنند.
  • موقعیت منِ  DISSO(Dissociate): موقعیت دگر احساس، یعنی در یک موقعیت قرار می گیری ولی بار احساسی نداری. فقط آن را می بینی و احساساتت را در آن موقعیت تجزیه تحلیل می کنی. ( مانند دیدن فیلم خودمان در یک موقعیت که بار احساسی آن زمان و موقعیت خاص را دیگر نداریم.)
  • موقعیت METTA: در موقعیت ناظر، شخص فقط شاهد موقعیت است ولی درگیری احساسی و یا شناختی نسبت به موقعیت انسانها و یا اتفاقات ندارد. (مانند قاضی دادگستری که فقط در مقام قضاوت است.)

انسان های موفق در موقعیت های ادراکی ذهن

انسان های موفق در موقعیت های خوب و مثبت ASSO می شوند و انرژی آن موقعیت های ادراکی ذهن را خیلی خوب درک می کنند. در زمان هایی که نیاز به تصمیم گیری دارند نسبت به خودشان DISSO می شوند. یا در موقعیت های بد نسبت به دیگران METTA می شوند.

مثلاً با نگاه کردن به یک شخص که سوار بنز است، می توانیم با آن ASSO شویم و لذت ببریم و ارتعاش مثبت ساطع کنیم. در حالت دیگر می توانیم فکر کنیم که مثلاً آن را با پول دزدی خریده و ارتعاش منفی ساطع کنیم. به همین دلیل است که حضرت  علی (ع) می فرمایند: ” هر آنچه که برای خود می پسندی برای دیگران هم بپسند و هر آنچه برای خود نمی پسندی برای دیگران هم مپسند.”

الگوبرداری از افراد موفق در بحث موقعیت های ادراکی ذهن

پس با الگوبرداری از افراد موفق با آنها ASSO شوید. البته این دیدگاه که بتوانی با الگوبرداری از افراد موفق در هر زمینه ای، یک شبه تغییر کنی، اشتباه است. چون ارتعاشات قبل هم تأثیردارد. با علم NLP، یک فلج مادرزاد را به مدت سه سال، از زمان تولد یک نوزاد، در کنار نوزادی قرار دادند. هر عملی که نوزاد انجام  می داد، این شخص هم با الگوبرداری آن عمل را انجام می داد، تکان دادن دست و پا، گریه کردن و حتی شیر خوردن، بعد از سه سال اعصاب شروع به شکل گیری کردند و هنگامی که کودک شروع به راه رفتن کرد، فلج مادرزاد هم با الگوبرداری از کودک توانست راه برود. (مانند کودک به زمین خورد و بلند شد.)

قرآن کریم می فرماید: ” از پیامبر خدا الگوبرداری کنید.” زندگی هنر دیدگاه هاست. ما باید بدانیم با چه دیدی به زندگی نگاه کنیم. باید بدانیم در کدام موقعیت ASSO شویم و در کدام موقعیت DISSO شویم. اگر از دیدگاه انسان های موفق به زندگی نگاه کنیم، متوجه تغییر حس و حالمان خواهیم شد. متوجه می شویم حالمان خوب است و حس خوبی به دنیا خواهیم داشت.

خیلی مهم است که موقعیت شناس باشید. پس این مهم را در نظر داشته باشید: زمان تصمیم گیری، DISSO و زمان موفقیت دیگران، منِ ASSO و زمان درک، تُویِ ASSO و زمان قضاوت و استفاده از دانش و علم، METTA باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا