اصول الگو برداری و کنترل IF در آتوسکفیدرس های آتوسکفی

نیت مثبت

یکی از مثال های اصول الگو برداری و کنترل IF در آتوسکفی، نیت مثبت است. نیت مثبت در سطح ناخودآگاه همه انسان ها وجود دارد. نیت مثبت یک رفتار و یک عادت به انگیزه ای گفته می شود که به خاطرش آن رفتار و یا عادت را انجام می دهید. (می تواند هم مثبت باشد، هم منفی). پشت تمام عادات و رفتار ما، یک نیت مثبت وجود دارد . این نیت مثبت عادات و رفتار ماست که باعث می شود بر آن رفتار اصرار ورزیم.

برای مثال؛ ترس از شکست مانع حرکت در مسیر تکامل ما می شود. پس فرق انسان های موفق با بقیه، در همین ترس از شکست است. اینکه ترس از شکست چگونه به وجود می آید و چرا ما از شکست می ترسیم، به دوران کودکی و خردسالی ما برمی گردد.

برای جایگزینی عادت جدید با یک عادت قدیمی، لازم است که نیت مثبت عادت قدیمی خود را بدانید، وگرنه کارتان سخت است.

   اولین بار در ذهن ما شکست چه معنی می شود؟

جایی که یا چیزی را خود شکسته ایم و یا در اطراف ما چیزی شکسته شده است. در بهترین شرایط اولین چیزی که بعد از این اتفاق شنیده ایم این است که اطرافیان داد می زنند و می گویند: “نترس. چیزی نیست، مواظب باش پایت روی آن نرود”. اولین چیز، نهیبی است که با آن سمت ما می آیند. در آن سنین (بین صفر تا هفت سالگی)،در ضمیر ناخودآگاه که  در دسترسی مستقیم است، شکست چه معنی می شود؟ چیزی که اطرافیان سرمان داد می زنند و با ما بدرفتاری می کنند. در بعضی موارد به تنبیه بدنی و تحقیر نیز می انجامد.

پس ترس از شکست در سنین خردسالی در عمق ناخودآگاه شکل گرفته و آینده آن کودک را به تباهی می کشاند. و زمانی که قرار است کاری را انجام دهیم، ترس از شکست مانع انجام آن کار می شود.

نیت مثبت معمولاً چیزی است که در ضمیر ناخودآگاهمان نهفته است و خودمان هم از آن بی خبریم. آیه 7 سوره مبارکه طه و آیه 284 سوره مبارکه بقره که در مباحث قبلی به آن اشاره شده است. مصداق صحبت های بالاست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا