دسته‌بندی نشدهمعجزه شکرگذاری در آتوسکفی

شکرگزاری

یکی از مباحث  مهم در آتوسکفی، شکرگزاری است. شکرگزاری یعنی قدردان داشته هایمان باشیم. اگر می خواهید حالتان لحظه به لحظه خوب باشد، با نگاه کردن به چیزهایی که دارید، شکرگزار باشید. مثبت نگر، قدر داشته هایتان را بدانید، حال خوبتان را مشروط نکنید. وابسته چیزی در جهان نباشید. اگر چیزی به ما حس خوب می دهد، نباید آن را خارج از خداوند ببینیم. خداوند به حضرت موسی (ع) فرمود چیزی بگو که برازنده شکرگزاری من باشد و حضرت موسی (ع) فرمود: “چه بگویم، که همین که می توانم شکرگزارت باشم، نعمتی است که خودت به من عطا فرموده ای”. زمانی که شکرگزاری می کنید، به داشته هایتان توجه می کنید.در واقع سطوح IF خود را بالاتر می برید و شایسته دریافت بهترین ها می شوید.

  • سوره مبارکه ابراهیم آیه 7:

وَإِذْ تَأَذَّنَ رَبُّکُمْ لَئِنْ شَکَرْتُمْ لَأَزِیدَنَّکُمْ  وَلَئِنْ کَفَرْتُمْ إِنَّ عَذَابِی لَشَدِیدٌ

و (باز به خاطر آورید) وقتی که خدا اعلام فرمود که شما بندگان اگر شکر نعمت به جای آورید بر شما می‌افزایم . و اگر کفران کنید عذاب من بسیار سخت است.

شکرگزاری برای بالا بردن ظرفیت ماست. آیه 7 سوره ابراهیم که در بالا ذکر شده، به همین نکته اشاره دارد. (شکرگزاری کنید تا بر شما بیافزایم). وقتی شایسته تر شویم، وقتی لایق دریافت نعمتی شویم، ظرفیتمان بالاتر می رود.نعمت به زندگیمان سرازیر خواهد شد. تمامی این اتفاقات زمانی می افتد که شکرگزار باشیم. با شکرگزاری، به خواسته هایمان توجه می کنیم، در نتیجه سطحمان در آکاشیک بالاتر می رود.شایسته سطوح بالاتر می شویم و شکرگزاری خود نعمت بزرگی از سوی خداوند متعال است. فقط برای ماست و خداوند نیازی به سپاسگزاری ما ندارد.

وقتی می خواهیم زندگی خیلی خوبی داشته باشیم، باید بنده شکرگزاری باشیم. شکرگزاری سود و یا زیانی برای خداوند ندارد، شکرگزاری قوانین را برای ما فعال می کند. وقتی شکر نعمتی را به جا می آوریم، در حال ارسال IF آن هستیم، شکرگزاری حس سپاس و قدردانی است. ذکر نیکو گفتن و یاد خوب کردن، حس خوبی است که به جهان هستی ساطع می کنیم.

  • سوره مبارکه نمل آیه 40:

قَالَ الَّذِی عِنْدَهُ عِلْمٌ مِنَ الْکِتَابِ أَنَا آتِیکَ بِهِ قَبْلَ أَنْ یَرْتَدَّ إِلَیْکَ طَرْفُکَ فَلَمَّا رَآهُ مُسْتَقِرًّا عِنْدَهُ قَالَ هَذَا مِنْ فَضْلِ رَبِّی لِیَبْلُوَنِی أَأَشْکُرُ أَمْ أَکْفُرُ وَمَنْ شَکَرَ فَإِنَّمَا یَشْکُرُ لِنَفْسِهِ وَمَنْ کَفَرَ فَإِنَّ رَبِّ

آن کس که به علمی از کتاب الهی دانا بود (یعنی آصف بن برخیا یا خضر که دارای اسم اعظم و علم غیب بود.) گفت که من پیش از آنکه چشم بر هم زنی تخت را بدین جا آرم (و همان دم حاضر نمود). چون سلیمان سریر را نزد خود مشاهده کرد. گفت: این توانایی از فضل خدای من است تا مرا بیازماید که (نعمتش را) شکر می‌گویم یا کفران می‌کنم. و هر که شکر کند، شکر به نفع خویش کرده و هر که کفران کند به ضرر خویش. و  همانا خدا (از شکر خلق) بی‌نیاز و (بر کافر هم به لطف عمیم) کریم است.

ما در هر قضیه ای در زندگیمان، دو راه بیشتر نداریم؛ یا شکر گزار باشیم یا کافر. اگر شکر گزاری نکردیم، دچار کفر خواهیم شد. این گفته تمام ادیان الهی است. ضرر کفران نعمت به خودمان و سود شکران نعمت نیز به خودمان می رسد.

خداوند عاشق انسان است. به همین خاطر است که این همه موهیت در اختیار انسان قرار داده است. حتی عذاب های الهی نیز از روی عشق پروردگار به انسان است. حال خداوند در شکرگزاری، باز هم موهبت قرار داده . و فرموده اگر شکرگزار باشید من ظرف شما را بزرگتر خواهم کرد و از آن نعمت بیشتر به شما خواهم داد.

  • سوره مبارکه قصص آیه 84:

مَنْ جَاءَ بِالْحَسَنَهِ فَلَهُ خَیْرٌ مِنْهَا وَمَنْ جَاءَ بِالسَّیِّئَهِ فَلَا یُجْزَى الَّذِینَ عَمِلُوا السَّیِّئَاتِ إِلَّا مَا کَانُوا یَعْمَلُونَ

هر که عمل نیک آرد پاداش بهتر از آن یابد. و هر کس که عمل بد کند بدکاران جز به همان اعمال بد مجازات نشوند.

یک طرف ما هستیم و طرف دیگر قوانین قرار دارند. عدالت خداوند هم، در همه جا قرار دارد. عدالت خداوند می گوید؛ چه می خواهی، ارتعاشت را بفرست، از جنس همان به تو خواهم داد.  می گوید شکرگزار باش تا به تو ده برابر پاداش دهم.

وقتی خداوند در قرآن کریم می فرماید دزدی نکنید، دزدی از حس کمبود می آید. و حس کمبود، حسی است از سوی شیطان، دزد به خداوند ایمان ندارد که روزیش را می رساند و دست به دزدی می زند و وارد مسیر شیطان می شود. همه اعمال و گفتار و رفتاری که در ادیان به عنوان گناه نام برده شده است، به خاطر حس بد آن و ضرری است که به ما می زند. از خداوند چیزی کم نخواهد شد و خداوند بی نیاز است. آیه زیر اشاره به این موضوع دارد:

  • سوره مبارکه معارج آیه 41:

عَلَى أَنْ نُبَدِّلَ خَیْرًا مِنْهُمْ وَمَا نَحْنُ بِمَسْبُوقِینَ

ما قادریم که به جای آنها خلقی بهتر از آنها بیافرینیم . و هرگز کسی (به قدرت و قوت) بر ما سبقت نخواهد یافت.

عبادت یعنی زندگی خوب کردن (کار درست، تفکر درست، رفتار درست، رزق حلال، صداقت) و آیه زیر به نفع ماست. خداوند راهنمایمان کرده است تا برگردیم و گذشته مان را درست کنیم و همه جوره ظرفیتمان را بالا ببریم.

  • سوره مبارکه ذاریات آیه 56:

وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنْسَ إِلَّا لِیَعْبُدُونِ

و من جنّ و انس را نیافریدم مگر برای اینکه مرا (به یکتایی) پرستش کنند.

یک پیشنهاد؛ شکرگزاری را از سیستم جهان آفرینش شروع کرده، و تا کشور، استان، شهر، محله، کوچه، خانه، همه و همه، را شکرگزاری کنید. اگر یکی از نعمت هایت را شکرگزاری نکردی، شیطان به سراغت آمده و توجهت را به سمت ناخواسته ات می برد. هیچ کس از شر شیطان رجیم در امان نیست. نشانه نزدیکی شیطان، فقط حس بد است. بنابراین حستان را کنترل کنید. هر مقوله ای دو وجه دارد و همه چیز جفت جفت آفریده شده است. مقوله شکرگزاری نیز به این صورت است؛ یا می توانید شکرگزار باشید و یا کافر.

  • سوره مبارکه انسان آیه 3:

انَّا هَدَیْنَاهُ السَّبِیلَ إِمَّا شَاکِرًا وَإِمَّا کَفُورًا

ما به حقیقت راه (حق و باطل) را به او نمودیم، حال خواهد (هدایت پذیرد و) شکر (این نعمت) گوید. خواهد (آن نعمت را) کفران کند.

حال اگر در زندگی تان دچار مشکلی شدید، همانطور که در مباحث قبلی نیز اشاره شد، راه حل صبر است. طبق احادیث در مشکلات زندگیتان از صبر و نماز کمک بگیرید.

شیطان فقط از طریق نجوا، به سراغ ما نمی آید. طبق آیه صریح قرآن که می فرماید؛ برو با تمام افرادت از جن و انس بر آنها بتاز، شیطان در جلد نزدیکان ما، با ما حرف می زند.

انسان با اختیار و تفکری که دارد، می تواند به مقامی بالاتر از فرشتگان و یا پایین تر از حیوانات دست یابد. مراقب باشید، مسیر مشخص است، یا شکرگزار باشید یا ناسپاس. در مسیر راه راست، اگر دیدید به نداشته ها و نا خواسته هایتان توجه می کنید، بدانید شیطان است.

         سوره مبارکه الاسراء آیه 64:

وَاسْتَفْزِزْ مَنِ اسْتَطَعْتَ مِنْهُمْ بِصَوْتِکَ وَأَجْلِبْ عَلَیْهِمْ بِخَیْلِکَ وَرَجِلِکَ وَشَارِکْهُمْ فِی الْأَمْوَالِ وَالْأَوْلَادِ وَعِدْهُمْ وَمَا یَعِدُهُمُ الشَّیْطَانُ إِلَّا غُرُورًا

(برو) و هر که را توانستی با آواز خود تحریک کن و به لغزش افکن. و با جمله لشکر سوار و پیاده‌ات بر آنها بتاز. در اموال و اولاد هم با ایشان شریک شو و به آنها وعده (های دروغ و فریبنده) بده، و (ای بندگان بدانید که) وعده شیطان چیزی جز غرور و فریب نخواهد بود.

دلیل انجام ندادن بعضی کارهای مثبت، دلیل نیمه کاره رها کردن آنها و دلیل عمل نکردن به قوانین و مطالبی که در کلاس ها فرا می گیریم، همه و همه، وجود موجودی به نام شیطان است.

  • سوره مبارکه اعراف آیه 16 و 17:

قَالَ فَبِمَا أَغْوَیْتَنِی لَأَقْعُدَنَّ لَهُمْ صِرَاطَکَ الْمُسْتَقِیمَ(16) مَّ لَآتِیَنَّهُمْ مِنْ بَیْنِ أَیْدِیهِمْ وَمِنْ خَلْفِهِمْ وَعَنْ أَیْمَانِهِمْ وَعَنْ شَمَائِلِهِمْ وَلَا تَجِدُ أَکْثَرَهُمْ شَاکِرِینَ (17)

(شیطان) می گوید به سبب آنکه مرا به بیراهه افکندی من هم برای آنها حتما بر سر راه راست تو خواهم نشست. آن گاه از پیش روی و از پشت سر و طرف راست و چپ آنان برآنها می تازم . (و هر یک از قوای عامله و ادراکی آنها را به میل باطل می‌کشم). و بیشتر آنان را شکر گزار نعمتت نخواهی یافت.

هر زمانی که دیدید نمی توانید شکرگزار خداوند باشید و حس و حالتان بد است، در زندگیتان به نداشته هایتان و ناخواسته هایتان توجه کردید، بدانید شیطان در کمین شما نشسته است و به شما نزدیک است. راه راست خداوند، که در آیه فوق به آن اشاره شده است؛ شکرگزاری است و شکرگزاری به نفع بنده است، نه خداوند.

و ما بندگان، خیلی راحت فریب کسی را می خوریم که می گوید در مسیر راه راست بندگان قرار  می گیرم . از همه جهت به آنها می تازم، تا در مسیر شکرگزاری قرار نگیرند و این خودش شاه کلید زندگی است. وقتی شکرگزار بودیم، هرچه که برایمان در مسیر زندگی آمد، و ما قسمت خوب آن را دیدیم. (هنر زندگی، هنر دیدگاه هاست)، آنجاست که معنی قوانین را با تمام وجودمان درک کرده ایم. و نهایت استفاده را از نعمت های خداوند می بریم و اینجاست که به این مرحله می رسیم که نه خداوند را برای بهشتش دوست خواهیم داشت و نه از جهنمش خواهیم ترسید.

قوانین به نفع من و شماست:

بهشت و جهنم، همان اهرم رنج و لذت است، خداوند می گوید؛ بنده من بیا، از جهنم بترس و کافر نباش و بهشت را دوست داشته باش و شکرگزار باش تا به تو ده برابر پاداش دهم. خداوند محتاج نیست، قوانین به نفع من و شماست. ما یک عمر زندگی می کنیم و برده نفس خویش هستیم و در خیال خودمان شخصیت خوب داستان هستیم و می گوییم هرچه انجام می دهیم نمی شود. اگر شکرگزار باشیم نعمت به زندگیمان سرازیر می شود. اگر شکرگزار باشیم، ایمانمان کافی است (نه ترسی بر آنهاست و نه اندوهی)، خواسته مان را یک بار از خداوند می خواهیم و مطمئنیم به زندگیمان جاری می شود. اصرار نمی کنیم، اگر چنین کردیم، بدین معنی است که از زندگی حال خود راضی نیستیم. اگر از زندگی حال خود راضی باشیم،IF  مثبت ارسال می کنیم.

رضایت، زمانی اتفاق می افتد که به خودمان توجه کنیم. به نعمت هایمان و به داشته هایمان توجه کنیم. این همان شکرگزاری است. برای مثال؛ یک لحظه تصور کنید یکی از دستانتان نبود، چه می کردید؟ پس نعمت های فراوانی داریم. ولی شیطان در مسیر شکرگزاری قرار می گیرد و نمی گذارد شکرگزار نعمت هایمان باشیم. حواسمان باشد کافر نشویم، قوی باشیم، و زمانی که در راه شکرگزاری باشیم، بیشتر از چیزی که خواسته ایم، خداوند به ما خواهد داد.

پس کسی که قوانین را رعایت می کند و سپاسگزار است چه می شود؟

و این عدالتی است که در قرآن بیان شده است، که ماییم و خدای خودمان و این است که حضرت علی (ع) می فرمایند: “هر آنچه برای خود می پسندی برای دیگران هم بپسند، و هرآنچه برای خود نمی پسندی برای دیگران هم مپسند”. با این حدیث می توان خیلی از گناهان را انجام نداد. برای مثال؛ اگر نمی خواهید خیانت ببینید، خیانت نکنید. خیانت کردید، مشکلی نیست، صاحب اختیار هستید، ولی آنقدر توسط حستان، برایتان آلارم فرستاده می شود که برگردید، برنگشتید، مقصر خودتان هستید. خداوند نیازی ندارد، پس تا وقت داریم به فکر بیفتیم و در مسیر خداوند قرار گیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا