ان ال پی NLP

تاثیر قدرت کلام بر ارتباطات ما چگونه است؟

قدرت کلام ما مشخص می‌کند تا چه حدی می‌ توانیم ارتباطات ما درست و صمیمی‌ تر باشد. حتما برای شما نیز پیش آمده که جمله‌ ای را گفته‌ اید یا حتی به آن فکر کرده‌ اید و پس از لحظاتی با خود فکر کرده‌ اید که چه جمله‌ ی جادویی و خوبی بوده است.این همان تاثیر قدرت کلام بر ارتباطات ما است.

در این مقاله از تیم آتوسکفی مطالعه می‌کنید:

واژه‌ها قدرتمندترین دارو

         تاثیر قدرت کلام بر ارتباطات ما

         مدیران نیاز به دریافت اطلاعات دارند

قدرت کلام و لغزش‌ های کلامی

ممکن است آن جمله را قبل‌ تر در مکان عمومی یا از دیالوگ فیلمی شنیده باشید. موضوعی که بسیار مهم است آن جمله نیست بلکه قدرت آن جمله است که بسیار محکم و با ضرب آهنگی در ذهن شما جای گرفته است. قدرت کلام ما بسیار می‌ تواند در نحوه ارتباط برقرار کردن و یا بهبود آن نقش داشته باشد. ان ال پی روش‌ هایی را برای بالا بردن قدرت کلامی توصیه کرده است که به آنها می‌ پردازیم.

واژه‌ها قدرتمندترین دارو

رودیارد کیپلینگ روزنامه‌ نگار هندی، کلام و قدرت آنها را اینگونه توصیف کرده است:

واژه قدرتمندترین دارویی است که بشر به کار برده است.

 

مدیران نیاز به دریافت اطلاعات دارندبرای تاثیر قدرت کلام بر ارتباطات

ریچارد بندلر و جان گریندر (ابداع کنندگان علم برنامه‌ ریزی عصبی-کلامی) زمانی که بر روی آدم‌ های موفق تحقیق می‌کردند یکی از نکاتی که بین همه‌ ی آنها مشترک بود تاثیر قدرت کلام بر ارتباطات با دیگران بود. به این معنا که این افراد با استفاده از عبارات کلیدی، مهم‌ ترین نظریات خود را به دیگران منتقل می‌کنند. مدیران موفقی که این دو بر روی آنها تحقیق می‌کردند برای دستیابی به اطلاعات نبوغ خاصی داشتند و می‌دانستند چه زمانی از چه کلامی و با چه میزان لحنی انتقال دهند.

ریچارد بندلر و جان گریندر
ریچارد بندلر و جان گریندر، ابداع کنندگان علم ان ال پی

دانستن همه چیز به تنهایی کمکی به ارتباطات افراد نمی‌کند و هیچ ضرورتی نیست که مدیران همه چیز را بدانند. چیزی که در تحقیق بدست آمد این است که مدیران موفق بین آنچه را که باید بدانند و آنچه را که نباید بدانند تفاوت قائل شدند و ذهن خودشان را به آن چیزی که به دریافت اطلاعات کمک می‌کند متمرکز کردند.

برای مثال لغاتی که برای توصیفات تجربیات یا خاطرات خود به کار می‌بریم خود آن تجربیات یا خاطرات نیستند. ما فقط با استفاده از آنها برای بیان خاطرات خود استفاده می‌کنیم، در نتیجه می‌گوییم یکی از معیارهای موفقیت این است که کلام ما به‌طور واضح و صریح بیانگر خواست ما باشند و در واقع مانند نقشه منطقه‌ای باشند که شباهت بسیار زیادی به آن منطقه داشته باشد.

تاثیر قدرت کلام بر ارتباطات  و لغزش‌ های کلامی

همان‌طور که کلام ما می‌تواند در ارتباطات ما تاثیر مثبت بگذارند گاهی وجود یک اشتباه می‌تواند تاثیر منفی بگذارد. لغزش زبان حتما با آن مواجه شده‌ اید. قصد داشته‌ اید کلامی را بگویید اما با لغزش کلامی، شخص مقابل درست متوجه صحبت‌ های نمی‌ شود. همان‌طور که صراحت کلام می‌تواند افراد را در جهات درست هدایت کند، لغزش کلام باعث گمراهی آنان می‌گردد. جرج اورول، نویسنده بزرگ کتاب‌ هایی همچون مزرعه حیوانات و ۱۹۸۴می‌گوید:

اگر اندیشه، زبان را به فساد بکشد، زبان نیز اندیشه را به فساد و تباهی می‌کشاند.

روش های گفتاری ساده‌ ای وجود دارند که هر یک از ما می‌ توانیم از آنها استفاده کنیم تا مانع هرگونه شک و شبهه‌ ای شویم. توصیه می‌شود مقاله‌ ی استفاده از جمله‌ های شرطی را مطالعه کنید. حال چگونه می‌ توانیم از لغاتی که استفاده می‌کنیم بهترین استفاده را داشته باشیم؟

کلام کودکان
کلام ما می‌تواند باعث گمراهی شخص مقابل شود

بسیاری از افراد در مشخص کردن آنچه را که می‌خواهند دقیق نیستند و به نوعی صراحت و ظرافتی که باید در کلام‌ شان باشد وجود ندارد. شما باید:

  • آنچه را می‌خواهید به‌ طور مشخص بیان کنید
  • درخواست خود را همراه با اعتقادی راسخ بیان کنید
  • از شخصی که می‌ تواند به شما کمک کند، کمک بگیرید
  • تا به درخواست خود نرسیده‌اید دست از درخواست برندارید

برای تاثیر قدرت کلام بر ارتباطات، آنچه را که می‌خواهید واضح بیان کنید

شما باید خواسته‌ ی خودتان را واضح اعلام کنید. قدرت کلام شما در واژه‌ هایی که به کار می‌ برید است.

  • تا کجا
  • چقدر
  • چه وقت
  • کجا
  • چطور
  • با چه کسی

تصور کنید که درخواست ماشین کرده‌ اید و خودتان می‌ خواهید زمان و مسیر و مکانی که می‌خواهید به آن برسید را مشخص کنید. درخواست واضح بسیار به شما کمک می‌ کند تا راننده صحبت‌ های شما را بهتر متوجه شود.

درخواست خود را همراه با اعتقادی راسخ بیان کنید

مطمئن‌ ترین راه شکست، بیان حرف‌ های ضد و نقیض است. اگر به آنچه می‌ خواهید اعتقادی ندارید، چه‌ طور ممکن است شخص دیگری به شما اعتماد کند؟ این مسئله را در کلام و رفتارتان نشان دهید. نشان دهید از آن چه می‌  خواهید مطمئن هستید و می‌ دانید موفق می‌ شوید و کاملا اعتقاد دارید نه تنها مصالح خود بلکه مصالح طرف مقابل را نیز در نظر می‌گیرید.

از شخصی که می‌تواند به شما کمک کند، درخواست کمک کنید

درخواست کمک به تنهایی کافی نیست. شما باید از شخصی کمک بخواهید که دانش، سرمایه، حساسیت یا تجربه کاری لازم را داشته باشدتا تاثیر قدرت کلام بر ارتباطات را حس کنید. شما نیازمند هر چیزی باشید، مانند داشتن رابطه ای بهتر، شغلی بهتر یا برنامه‌  ای برای سرمایه‌ گذاری مالی، منطقی‌ تر می‌توانید کسی را پیدا کنید که در حال حاضر مشغول همان کار است یا در گذشته آن را انجام داده است و دریابید چه کار کرده‌ اند؟ بعضی اوقات ما اشخاصی را پیدا می‌کنیم که شنونده دلسوزی هستند و با در میان گذاشتن مشکلات خود انتظار داریم به نتیجه برسیم. چنین نتیجه ای حاصل نمی‌شود، مگر آن شنونده دلسوز، دارای تجربه و آگاهی باشد.

تا به درخواست خود نرسیده‌ اید دست از درخواست برندارید

تا به حال برای شما پیش آمده است که به درخواستی که داشته‌ اید نرسیده باشید؟ فرمول موفقیت نهایی می‌گوید شما باید همواره اقدامات خود را تحت نظر داشته باشید تا دریابید به چه نتیجه‌ ای می‌رسید و باید برای تغییر در خود انعطاف پذیر باشید. اگر زندگی افراد موفق را بررسی کنید، در می‌یابید آنها همواره خواسته‌ شان را مطرح می‌کنند. همواره تلاش می کنند و همواره خود را تغییر می دهند زیرا می‌ دانند دیر یا زود کسی را پیدا خواهند کرد که نیازهای آنان را برطرف سازد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا