ارتباطات

اهمیت حالت‌ های چشمی و حالت های زبان بدن

در ارتباطات ما با دیگران تنها ارتباط کلامی حائز اهمیت نمی‌باشد بلکه بخش زیادی از ارتباطات ما غیر کلامی و با زبان بدن یعنی حالت‌ های فیزیکی مانند حرکات دست و چشم و پا و.. انجام می‌شود. بازیگران به خوبی اهمیت حالت‌ های چشمی و استفاده از آن در زبان بدن را می‌دانند و از این مهارت استفاده می کنند. یکی از تفاوت بزرگ بین بازیگران خوب و بد وجود همین نکته است. در مواقعی که نیاز است از حالات و حرکات دست و پا به خوبی استفاده می‌کنند تا مفهوم را بهتر به مخاطب برسانند.

در این مقاله که تیم آتوسکفی آن را تهیه کرده است مطالعه می‌کنید:

    • اهمیت حالت‌ های چشمی
    • حالت بستن چشم

ما به وفور از زبان بدن بدون آنکه خودمان متوجه‌ اش شویم استفاده می‌کنیم. به عنوان مثال ممکن است پس از صحبت با شخص مقابل متوجه شوید او حقیقت را نمی‌ گوید. این را با حرکات چشم شخص متوجه می‌شوید. در واقع شما از مهارت چشم خوانی استفاده کرده‌ اید. زمانی که زبان بدن را بشناسید متوجه می‌شوید که زبان گفتاری با زبان بدن شخص همخوانی ندارد. حال به این موضوع می‌پردازیم چگونه حالت‌ های چشم را در ارتباطات تشخیص دهیم. توصیه می‌شود برای درک بیشتر حالت‌های چشمی و اهمیت آن مقاله چشم خوانی را مطالعه کنید.

اهمیت حالت‌ های چشمی

به‌طور کلی وقتی انسان‌ها حالت روحی و جسمی که دارند نسبت به آن مردمک چشم‌ شان تغییر می‌کند. اگر خوشحال باشند مردمک به شکلی و اگر غمگین باشند ابعاد مردمک چشم به شکلی دیگر در خواهد آمد. اما از حالت‌ های چشمی افراد چه نتیجه‌ ای می‌ توان گرفت؟

حالت بستن چشم

زمانی که در حال گفتگو هستیم و شخص مقابل چشم‌ های خود را ببندد یک حالت آزار دهنده‌ ای برای‌ مان رخ می‌دهد. زمانی این اتفاق رخ می‌دهد که دو حالت داشته باشد. اولین مورد برای زمانی می‌ باشد که شخص از خستگی یا کم‌ خوابی چشم‌های خود را می‌بندد. در حالت دوم ممکن است شخص علاقه‌ ای به موضوع گفتگو ندارد و علاقه‌ مند است صحبت هر چه سریع‌ تر به پایان برسد. اما در حالت سوم که ممکن است بسیار پیش بیاید بستن چشم به معنای غرور و تکبر شخص مقابل است. این حس را به شخص مقابل می‌رساند که تصمیم‌ گیرنده شما نخواهید بود. در گفتگوهای سیاسی بین مقامات از این دست اتفاقات بسیار ممکن است رخ دهد.

حالت خیره شدن

اگر در حال صحبت با همسر خود هستید و متوجه می‌شوید که او به شما خیره شده است بیانگر حالت راحتی و صمیمت در گفتگو می‌باشد. افرادی که می‌خواهند موضوعی را از شخص مقابل پنهان کنند و یا به دروغ به طرف مقابل بگویند از ارتباط چشمی به صورت مستقیم خودداری می‌کنند. خیره شدن نیز مانند حالت بسته شدن چشم بسته به نوع شرایط دارد. در مبارزات ممکن است دو ورزشکار مستقیما به چشم یکدیگر خیره شوند و این معنای صداقت و راحتی با هم نیست.

حالت تند پلک زدن

طبق آمار منتشر شده انسان در طول روز به‌طور میانگین حدود ۱۳۵۰۰ بار پلک می‌زند. اگر فردی بیش از حد در مکالمات پلک زدن چشم را تجربه می‌کند ممکن است تحت استرس مکالمه با شخص مقابل قرار بگیرد. دانشجویان در زمان ارائه پایان‌ نامه بدون آنکه متوجه این موضوع شوند انجام‌ اش می‌دهند. اما ممکن است این حالت ناشی از محیط مانند هوای خشک و مشکل بینایی باشد که بسته به شرایط مکالمه دارد.

اهمیت حالت‌ های چشمی در حالت شادی

افراد زمانی این حالت را خواهند گرفت که تمایل به موضوعی برای انجام دارند یا از آن خوشحال می‌شوند. هنگامی که رضایت و شادی اتفاق بی‌ افتد مردمک چشم بزرگ می‌شود. برای مثال هنگام دادن یک خبر خوب به دیگران زمانی می‌توانید متوجه شوید که شخص مقابل واقعا خوشحال شده است که به این حالت از چشم دقت کنید.

حالت خشم و عصبانیت

اگر فردی هنگام مکالمه مردمک چشم‌ اش کوچک شد یا چشمان او به حالت نیمه بسته رفت این پیام را نشان می‌دهد که عصبانیت و تنفر در رابطه‌ ایجاد شده است.
زبان بدن مجموعه‌ ای حالات که به صورت غیر کلامی می‌باشد که نوعی مهارت برای ارتباطات در نظر گرفته می‌شود. چشم و اهمیت حالت‌ های چشمی نیز به عنوان بخش مهمی از ارتباطات غیر کلامی نقش بسزایی را ایفا می‌کند. همان‌ طور که گفته شد بدون هیچ ارتباط کلامی می‌توان حالات شخص مقابل را حدس زد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا