درس های آتوسکفیزیربنای نظری آتوسکفی

مبحث روح از دیدگاه قرآن

ما جسم نیستیم، ما روح ایم. (قبل از اینکه جسم باشیم روح بودیم و بعد از اینکه جسممان از بین برود، باز هم روحیم، پس ما روحیم) .سلام به خودم، یعنی سلام به آن روح واحد، که همه از آن هستیم. این بحث، بحث شخص خاصی نیست، این مبحث روح از دیدگاه قرآن آمده است.تیم آتوسکفی در این مقاله شما را با این مفهوم آشنا میکند.

سوره مبارکه مائده آیه 32:

مِنْ أَجْلِ ذَلِکَ کَتَبْنَا عَلَى بَنِی إِسْرَائِیلَ أَنَِّهُ مَنْ قَتَلَ نَفْسًا بِغَیْرِ نَفْسٍ أَوْ فَسَادٍ فِی الْأَرْضِ فَکَأَنَِّمَا قَتَلَ النَِّاسَ جَمِیعًا وَمَنْ أَحْیَاهَا فَکَأَنَِّمَا أَحْیَا النَِّاسَ جَمِیعًا وَلَقَدْ جَاءَتْهُمْ رُسُلُنَا بِالْبَیِِّنَاتِ ثُمَّ إِنَِّ کَثِیرًا مِنْهُمْ بَعْدَ ذَلِکَ فِی الْأَرْضِ لَمُسْرِفُونَ

به همین جهت، بر بنى اسرائیل مقرر داشتیم که هر کس، انسانى را بدون ارتکاب قتل یا فساد در روى زمین، بکشد، چنان است که گوئى همه انسان ها را کشته. هر کس، انسانى را از مرگ رهائى بخشد، چنان است که گوئى همه مردم را زنده کرده است. و رسولان ما، با دلائل روشن براى ارشاد آنها آمدند. اما بسیارى از آنها، پس از آن در روى زمین، تعدّى و اسراف کردند.

در مبحث روح از دیدگاه قرآن مصداق این آیه شعر مقابل است :

“بنی آدم اعضای یکدیگرند که در آفرینش ز یک گوهرند”
همه ما یک چیز هستیم و این تفکیک ها و جدایی هایی که هست، همه اش واقعیت است و حقیقت نیست.

سوره مبارکه زمر آیه 6:

خَلَقَکُمْ مِنْ نَفْسٍ واحِدَهٍ

“شما را از نفسى واحد آفرید.”

سوره مبارکه حجر آیه 29:

فَإِذَا سَوَِّیْتُهُ وَنَفَخْتُ فِیهِ مِنْ رُوحِی فَقَعُوا لَهُ سَاجِدِینَ

“پس هرگاه معتدل و استوارش ساختم و از روحی که خلق کردم در او دمیدم. پس سجدهکنان پیش او بیافتید.”
طبق مبحث روح از دیدگاه قرآن خداوند روحی ساخت.آن روح را به حضرت آدم داد و وقتی ابهت آن روح را به فرشتگان خود نشان داد، فرشته هایی که در ابتدا اعتراض کرده بودند، همه به آن روح سجده کردند و آن روح چیزی جز ما نیست.

در مبحث روح از دیدگاه قرآن ما روح هستیم، این امر مهم می طلبد که خود و قدرت خود و قابلیت های خود را بشناسیم. ولی ما از این قضیه دور شدیم، چرا؟

به خاطر باورها، نژادها و قوم ها. وقتی قوانین را بیاموزیم، درک حقایق بهتر انجام می شود. ما تحت تأثیر خیلی از چیزها قرار گرفته ایم، باورها در سطح عمیق تر به ارزش تبدیل می شوند. ارزش ها، هرچه بیشتر قوی شوند به هویت ما تبدیل می شوند.

آنچه در مبحث روح از دیدگاه قرآن نتیجه میگیریم این است که وقتی ما همه باورها، ارزش ها و هویت های خود را اصلاح کنیم، خودمان را آن گونه که هستیم، کامل می پذیریم. تمام پیشرفت های ما، از این مرحله به بعد شروع خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا