هیپنوتیزم

اثرات درمانی هیپنوتیزم و تصورات غلط درباره آن

همیشه حرف و حدیث‌ های زیادی درباره اثرات درمانی هیپنوتیزم وجود داشته. از طرفی هم هیپنوتیزم اونقدر جذاب هست که سوژه خیلی از داستان‌ ها شده. در این نوشته قصد داریم پرده از اسرار هیپنوتیزم برداریم و باورهای غلطی که درباره هیپنوتیزم وجود داره رو معرفی کنیم. به همین خاطر توضیح می‌ دیم هیپنوتیزم یا خواب مصنوعی چطوری می‌ تونه بیماری‌ ها رو درمان کنه و روی چه مواردی موثر هست.

در این مقاله که تیم آتوسکفی تهیه کرده مطالعه می‌کنید:

  • هیپنوتیزم چیه و چطور بیماری‌ ها رو درمان میکنه؟
  • ۱- کسی که ما رو هیپنوتیزم می‌ کنه، می‌ تونه هر کاری با ما بکنه
  • ۲- وقتی هیپنوتیزم میشیم ممکنه به خواب فرو بریم و دیگه بیدار نشیم
  • ۳- ممکنه در هیپنوتیزم به چیزهایی که نمی‌خوایم اعتراف کنیم
  • ۴- میشه دیگران رو بدون اینکه اطلاع داشته باشن هیپنوتیزم کرد
  • ۵- با هیپنوتیزم کردن میشه اموال مسروقه رو پیدا کرد
  • ۶- برای هیپنوتیزم نیاز به پوشیدن لباس خاص یا تماس فیزیکی هست
  • چرا باید برای هیپنوتیزم به متخصص مراجعه کنیم؟
  • هیپنوتیزم روی چه مواردی موثر هست؟

اثرات درمانی هیپنوتیزم چیه و چطور بیماری‌ ها رو درمان میکنه؟

هیپونوتیزم یک روش درمانی هست که بنیان‌ گذار اون آقای فرانتس آنتوان مسمر هست. این روش درمانی تقریبا به طور تصادفی کشف میشه و اتفاقات زیادی برای کاشف اون می‌ افته. در این رابطه قبلا یک مطلب نوشتیم. می‌ تونید این مطلب رو در اینجا مطالعه کنید: «با تاریخچه خلسه و کشف روش درمانی هیپنوتیزم آشنا بشید!».

در هیپنوتیزم فرد به حالت خلسه فرو میره. خلسه حالتی هست که ارتباط حواس پنجگانه با محیط اطراف کم میشه. به همین دلیل دسترسی به ضمیر ناخودآگاه در حالت خلسه امکان پذیر هست. در واقع هیپنوتیزم با دسترسی به ضمیر ناخودآگاه می‌تونه بیماری‌ ها رو درمان کنه. یک نکته خیلی مهم هم اینه که برای ورود به حالت خلسه فرد باید در آرامش کامل باشه. حالا چرا با دسترسی به ضمیر ناخودآگاه میشه بیماری‌ ها رو درمان کرد؟ به ۲ دلیل دسترسی به ضمیر ناخودآگاه میتونه امکان درمان بیماری‌ ها رو فراهم کنه.

۱- ریشه بعضی از بیماری‌ ها در ضمیر ناخودآگاه هست

خیلی از بیماری‌ های ما مثل ترس، اعتماد به نفس پایین، افسردگی، وسواس و… مستقیما به ضمیر ناخودآگاه ما مربوط میشن. بنابراین با دسترسی به ضمیر ناخودآگاه، می‌ تونیم ریشه این مشکلات رو پیدا کنیم و اون‌ ها رو برطرف کنیم.

۲- بعضی بیماری‌ ها به باور ما مربوط میشه

یک دلیل دیگه برای اینکه با دسترسی به ضمیر ناخودآگاه میشه بیماری‌ ها رو درمان کرد اینه که خیلی از بیماری‌ ها و مشکلات به باورهای ما مربوط میشه. حتما بیماران سرطانی رو دیدید که با امید و باور به اینکه می‌ تونن بیماری رو شکست بدن، ناگهان آزمایش‌ هاشون نشون داده که اثری از سرطان نیست.

بعضی‌ها هر سال با شروع پاییز دچار سرماخوردگی میشن. خودشون هم علتش رو نمی‌ دونن. فقط میگن هر وقت پاییز شروع میشه من سرما میخورم. این هم به دلیل باور هست. باورها درست مثل عادت‌ ها در ضمیر ناخودآگاه جا دارند. بنابراین با دسترسی به ضمیر ناخودآگاه میشه باور هایی که باعث بیماری و مشکلات منفی میشه رو از بین برد یا با باورهای مثبت جایگزین کرد.

حالا می‌تونیم چند نمونه از مهم‌ترین تصورات غلطی که درباره خواب مصنوعی وجود داره رو توضیح بدیم.

۱- کسی که ما رو هیپنوتیزم می‌کنه، می‌تونه هر کاری با ما بکنه

این یک تصور کاملا غلط هست. همونطور که توضیح دادیم در هیپنوتیزم، ما به حالت خلسه میریم. در این حالت ما بی‌ هوش نمیشیم، فقط ارتباط حواس ۵گانه ما با دنیای اطراف کم میشه تا ضمیر ناخودآگاه در دسترس قرار بگیره. در واقع خواب مصنوعی زمانی اتفاق میوفته که امواج مغزی ما در حالت آلفا قرار می‌گیرن. وقتی امواج مغز در حالت آلفا هستند، فرد هوشیاریش رو از دست نداده، فقط ضمیر خودآگاه به طور تدریجی به ضمیر ناخودآگاه متصل میشه.

برای اثبات این مسئله، یک آزمایش عملی توسط آقای میلتون اریکسون یکی از معروف‌ ترین هیپنوتیزورهای دنیا انجام شده. در این آزمایش آقای اریکسون ۱۰۰ خانم رو همزمان هیپنوتیزم می‌کنه. بعد برای اینکه اثبات بشه فرد هینوتیزم شده می‌تونه در برابر کاری که تمایل نداره انجام بشه مقاومت کنه، دستش رو داخل یقه پیراهن خانم‌ها میبره. اتفاقی که می‌ افته اینه که ۹۷ نفر از خانم‌ ها چشم‌ هاشون رو باز میکنن و دست آقای اریکسون رو پس می‌ زنن. وقتی اون ۳ نفر دیگه از خواب مصنوعی بیرون میان، میگن متوجه موضوع شده بودن و مشکل خاصی با این کار نداشتن.

۲-در اثرات درمانی هیپنوتیزم ممکنه به خواب فرو بریم و دیگه بیدار نشیم

همونطور که گفتیم مغز امواج مختلفی داره. برای هیپنوتیزم شدن مغز ما باید در محدوده امواج مغزی آلفا قرار بگیره. در صورتی که هیپنوتیزور حرفه‌ ای باشه قطعا هیچ مشکلی برای شخصی که هیپنوتیزم شده پیش نمیاد. بنابراین اگر برای هیپنوتیزم به متخصص مراجعه می‌کنید نباید نگران همچین موضوعی باشید.

۳- ممکنه در اثرات درمانی هیپنوتیزم به چیزهایی که نمی‌ خوایم اعتراف کنیم

خیلی‌ ها از این می‌ ترسن که در خواب مصنوعی مثل حالتی که بی‌ هوش می‌ شیم، دچار هذیان گویی بشیم و حرف‌ هایی بزنیم که نمی‌ خوایم. این هم یکی دیگه از تصورات غلط درباره هیپنوتیزم هست. شما در هیپنوتیزم می‌ تونید کاری رو که تمایل ندارید انجام ندید. اعتراف کردن به چیزهایی که نمی‌ خواید هم جزو همین موارد هست.

۴- میشه دیگران رو بدون اینکه اطلاع داشته باشن هیپنوتیزم کرد

این کار اصلا امکان پذیر نیست. همونطور که اشاره کردیم، فرد برای اینکه به خواب مصنوعی بره، باید کاملا در حالت آرامش (Relaxation) قرار داشته باشه. پس بدون اینکه فرد برای رفتن به خواب مصنوعی آمادگی و البته موافقت داشته باشه، نمیشه هیپنوتیزمش کرد.

این تصورات درباره خواب مصنوعی بیشتر از بعضی فیلم‌ های سینمایی و سریال‌ ها سرچشمه می‌گیره. باید توجه داشته باشید این موارد فقط فیلم هست و در هیپنوتیزم علمی اصلا امکان پذیر نیست.

۵- با اثرات درمانی هیپنوتیزم کردن میشه اموال مسروقه رو پیدا کرد

همونطور که گفتیم با خواب مصنوعی میشه به ضمیر ناخودآگاه فرد دسترسی پیدا کرد. بنابراین توانایی این روش درمانی در محدوده‌ ای هست که به ضمیر ناخودآگاه دسترسی داره. قطعا ادعای پیدا کردن اموال مسروقه با این روش خنده‌ دار هست.

۶- برای هیپنوتیزم نیاز به پوشیدن لباس خاص یا تماس فیزیکی هست

باید بدونید برای هیپنوتیزم شدن نیاز به پوشیدن لباس خاصی نیست. حتی به هیچ وجه نیاز به تماس فیزیکی هم وجود نداره. فقط این کار باید در جایی انجام بشه که سر و صدای زیادی نباشه. چون همونطور که اشاره کردیم برای اینکه امواج مغز وارد حالت آلفا بشه به آرامش کامل نیاز هست.

چرا باید برای هیپنوتیزم به متخصص مراجعه کنیم؟

همونطور که می‌ دونید اثرات درمانی هیپنوتیزم موضوع خیلی جذابی هست و برای خیلی‌ ها مرموزه. بنابراین امکان اینکه بعضی افراد سود جو بخوان از اسمش سو استفاده کنن و کلاه‌ برداری انجام بدن زیاد هست. پس بهتره برای اینکار به متخصص مراجعه کنیم.

از طرف دیگه اشاره کردیم که اگه هیپنوتیزور متخصص باشه می‌ تونه امواج مغزی شما رو برای ورود به خلسه به حالت آلفا ببره و شما می‌ تونید هیچ نگرانی بابت بوجود اومدن مشکل نداشته باشید. پس سری که درد نمی‌ کنه رو دستمال نبدیم و به متخصص مراجعه کنیم تا مشکلی برامون پیش نیاد.

هیپنوتیزم روی چه مواردی موثر هست؟

بیماری‌ های روحی

همونطور که گفتیم بعضی از مشکلات و بیماری‌ ها مستقیما به ضمیر ناخودآگاه مربوط میشن. بیماری‌های روحی مثل افسردگی،وسواس،فوبیا یا حتی کسانی که به علت از دست دادن عزیزی در سوگ هستند، می‌تونن با این روش مشکلشون رو حل کنن. همینطور با خواب مصنوعی میشه ریشه کمبود اعتماد به نفس رو پیدا کرد و این مشکل رو حل کرد.

ورزش

اثرات درمانی هیپنوتیزم در ورزش هم کاربرد داره. کاربرد این روش در ورزش فقط مربوط به تقویت روحیه و اعتماد به نفس فرد نیست. ورزشکارهای حرفه‌ ای اعتقاد دارند ۲۰ درصد از آمادگی لازم از طریق تمرینات فیزیکی بدست میاد و ۸۰ درصد از طریق تمرینات ذهنی. البته در ان ال پی (علم برنامه ریزی عصبی – کلامی) تمریناتی برای تقویت ذهنی ورزشکاران داره که می‌تونید این تمرینات رو در این مطلب بخونید: «چطور تمرینات ورزشی را با تکنیک‌ های عملی ان ال پی بهبود دهیم؟». یکی دیگه از روش‌ هایی که به ورزشکاران برای گرفتن نتایج بهتر کمک می‌کنه هیپنوتیزم هست.

مسائل جسمی

شاید تعجب کنید اگه بدونید اثرات درمانی هیپنوتیزم روی صافی پوست، رشد مو و زایمان بدون درد هم اثر گذار هست. این موارد آزمایش شده و نتیجه بخش بودن اون‌ ها حتمی هست. این موارد با ایجاد باور هایی در ضمیر ناخودآگاه فرد امکان پذیر میشه. اگه از قدرت باور و ضمیر ناخودآگاه اطلاع داشته باشید، از اینکه با ایجاد یک باور از طریق خواب مصنوعی میشه به صافی پوست و موارد مشابه کمک کرد تعجب نمی‌کنید.

برای خواب مصنوعی روش‌ های مختلفی وجود داره مثل خود هیپنوتیزم که شما خودتون در این روش می‌ تونید خودتون رو هیپنوتیزم کنید. درباره انواع روش‌ های اثرات درمانی هیپنوتیزم در آینده مطالب جذابی می‌ نویسیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا