درس های آتوسکفیناخوداگاه در آتوسکفی

انواع ضمیر

یکی از مباحث مهمدر آتوسکفی، انواع ضمیر است.

       انواع ضمیر:

1.ضمیر خودآگاه (ضمیری که آگاهانه روزمره با آن در ارتباطیم).

2.ضمیر ناخودآگاه (در این بخش از کتاب مفصل راجع به آن توضیح خواهیم داد).

3.ضمیر ابرآگاه.

4.ضمیر فرا آگاه.

ضمیر ناخودآگاه:

   ضمیر ناخودآگاه که یکی ار انواع ضمیر است ، یکی از ابعاد بسیار مهم وجودی انسان می باشد. قدرت ضمیر ناخودآگاه 67 برابر ضمیر خودآگاه است. قرآن کریم در دو آیه زیر از ضمیر ناخودآگاه صحبت به میان آورده است:

  • سوره مبارکه بقره آیه284:

للهِ مَا فِي السَّمَاوَاتِ وَمَا فِي الْأَرْضِ وَإِنْ تُبْدُوا مَا فِي أَنْفُسِكُمْ أَوْ تُخْفُوهُ يُحَاسِبْكُمْ بِهِ اللَّهُ فَيَغْفِرُ لِمَنْ يَشَاءُ وَيُعَذِّبُ مَنْ يَشَاءُ وَاللَّهُ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

آنچه در آسمانها و زمین است همه ملک خداست و اگر آنچه در دل دارید آشکار و یا مخفی کنید همه را خدا در محاسبه شما خواهد آورد. آن گاه هر که را خواهد ببخشد و هر که را خواهد عذاب کند. و خدا بر هر چیز تواناست.

  • سوره مبارکه طه آیه 7:

وَإِنْ تَجْهَرْ بِالْقَوْلِ فَإِنَّهُ يَعْلَمُ السِّرَّ وَأَخْفَى

و اگر به آواز بلند یا آهسته سخن گویی یکسان است که همانا خدا بر نهان و مخفی‌ترین کاملاً آگاه است.

ویژگی های ضمیرناخودآگاه:

1:

ساده لوح و کودک است؛ هرچه به او بگویی قبول می کند و به درست و غلط بودن آن فکر نمی کند. برای مثال؛ یکدیگر را با نام های ناپسند صدا نزنید، چون در عمق ضمیر ناخودآگاه ثبت می شود. به همین دلیل قرآن کریم می فرماید: “یکدیگر را با نام های نیک صدا بزنید”

2:

افعال منفی نمی شناسد؛ مثلاً دو جمله “من ثروتمندم” و “من فقیر نیستم” در خودآگاه، هر دو یک معنی دارند ولی ناخودآگاه (دومین نوع از انواع ضمیر )در جمله او می پذیرد که “ثروتمند است”. ولی جمله دوم را “من فقیر هستم” معنی می کند. حضرت عیسی مسیح (ع) می فرمایند: “از کلام شما بر شما حکم می شود.”

حال به چگونگی طرح خواسته هایمان بازمی گردیم. شخصی به دنبال سلامتی، مجله های بیماری می خواند و در مجله های بیماری به دنبال سلامتی است. در نهایت به بیماری می رسد، چون ضمیر ناخودآگاه چیزهایی را می فهمد که به آن وارد می شود. پس حواسمان به ورودی های مغزمان باشد.

ضمیر ناخودآگاه ما مانند اتاق فرمان سینماست. هر فیلمی در اتاق فرمان پخش شود، همان فیلم بر روی پرده سینما می رود. هرچه در ضمیر ناخودآگاه برود، همان بر روی پرده زندگی ما منعکس خواهد شد.

 3:

تنظیم هورمون های بدن است. (یعنی مسئولیت تنظیم هورمون ها با ضمیر ناخودآگاه است) و در این خصوصیت با کودک درون مشترک است. بدین معنی که کودک دورن هم در تنظیم هورمون ها تأثیر دارد و اصلاً کودک درون زیر مجموعه ی ناخودآگاه است.

   نکته جالب این است که 83% از بیماری های ما به صورت مستقیم در ضمیر ناخودآگاه برنامه ریزی می شود. (به خاطر عدم تنظیم هورمون ها). از جمله پیری ها، تیروئیدها، بیماری ام اس، فراموشی ها، مشکلات حافظه، مشکلات تجسم، ترس ها، مشکلات دیسک کمر، سرطان ها، مشکلات حاد قلبی، مشکلات کلیوی و تمام بیماری هایی که منشأ عصبی دارند. بقیه بیماری ها به صورت غیر مستقیم در ضمیر ناخودآگاه برنامه ریزی می شود. این بدین معنی است که با ارتباط قوی با ضمیر ناخودآگاه، می توان تمام بیماری ها را بهبود بخشید.

4:

این است که طبق آخرین اطلاعات برنامه ریزی می شود. یعنی می توانیم در خودمان تغییر ایجاد کنیم و در ضمیر ناخودآگاه برنامه ریزی جدیدی داشته باشیم. افکار و باورهایی که دوست داریم را جایگزین کنیم.

   اگر ضمیر ناخودآگاه به سه قسمت عمیق، میانی و سطحی تقسیم کنیم. در یادگیری، اطلاعات از قسمت سطحی، بسته به تکرار و تمرین و زمانی که برای آموزش گذاشته می شود، به قسمت عمقی می روند.

5:

اسکن کردن اطلاعات محیط است. (ضمیر خودآگاه اطلاعات را بیت بیت می گیرد). به همین دلیل است که وقتی به شخصی نگاه  می کنیم او را واضح می بینیم، ولی اطراف او را واضح نمی بینیم. چون با خودآگاه در حال نگاه کردن به او هستیم، ولی ناخودآگاه در حال اسکن کردن محیط اطراف شخص است. دلیل بسیاری از خواب های ما ضمیر ناخودآگاهمان(از انواع ضمیر) است، مثلاً وقتی در طول روز در خیابانی در حال گذر هستیم، پشت ویترین مغازه یک تلویزیون در حال نشان دادن ماری در حال نیش زدن شخصی است و ما اصلاً آن را نمی بینیم. ولی ضمیر ناخودآگاهمان آن را دیده است و شب خواب ماری را می بینیم که در حال نیش زدن ماست. به همین دلیل است که بسیاری از خواب ها پایه علمی ندارد و دلیل آن ها اتفاقات روز قبل است. به دلیل این ویژگی ضمیر ناخودآگاه است که در مراحل یادگیری گفتیم یکی از شروط رسیدن به مرحله چهار یادگیری، در محیط بودن است. زیرا وقتی در محیط هستید، ضمیر ناخودآگاه اطلاعات آن محیط را اسکن می کند. بعد از مدتی شما را تبدیل به آن محیطی می کند که ضمیر ناخودآگاه اطلاعات آن را اسکن کرده است.

6:

خصوصیت دیگر این است که بر روی ورودی های ما (اطلاعاتی که از طریق حواس پنجگانه وارد مغز ما می شوند) سه عملیات انجام می دهد:

    تعمیم یا عمومیت بخشیدن:

  یعنی ضمیرناخودآگاه رفتاری را چندین بار می بیند و دیگر حاضر نیست آن رفتار را ببیند و برای رفاه ما، برای خودش یک نتیجه گیری کلی انجام می دهد. مانند: “مردها سر و ته یه کرباسن” و یا “خانم ها در رانندگی مهارت کافی را ندارند”.

    حذف:

  مانند لیست خرید که به مخاطب می گوییم و در نهایت چند مورد خریداری نشده است. ذهن در بعضی موارد فیلترینگ انجام می دهد و در اشخاص مختلف، متفاوت است. دلیل این امر این است که ما در سطح ناخودآگاه خود یک سری عبارات و اصطلاحات و رفتارهایی داریم که به این کلمات نامینولیزیــشن ها (Naminolisation) گفته می شود. یعنی برای یک حرکت یا یک کلمه، حقیقتی وجود دارد و برداشت از آن توسط افراد مختلف، متفاوت است که واقعیات را به وجود می آورد. که این واقعیات در ضمیرناخودآگاه انسان ها، طی اتفاقات مختلف شکل گرفته است.

   در هر ثانیه حدود 15میلیون فکر وارد ضمیر ناخودآگاه ما می شود. که از این تعداد فکر، فقط 3 الی 15 فکر، پررنگ و برجسته می شوند و به سطح خودآگاه می آیند و به فکرهایی که ما متوجه آن می شویم، تبدیل می شوند. هرچه تعداد افکار کمتر باشد، تمرکز بیشتر است. ولی مغز ما وقتی در حال صحبت کردن یا گوش کردن به صحبت دیگران و یا دیدن صحنه ای هستیم، برای درک بهتر ما، در حال پردازش اطلاعات است تا بتواند اطلاعات را برای ما معنی کند. این اطلاعات قبلاً در ذهن ما تعریف شده اند. با توجه به اینکه آن اطلاعات که شامل رفتارها و یا اصطلاحات و کلمات هستند، در ذهن ما چه تعریفی دارند، از آن رفتارها و یا کلمات در سطح ناخودآگاه برداشت های مختلفی می شود. اگر برداشت ما با برداشت طرف مقابل متفاوت باشد، برداشت های متفاوت به وجود می آید.

  تحریف:

زمانی اتفاق می افتد که ذهن بدون اینکه فکر کند و ناخودآگاه، بر اساس برداشت خودش و چیزهایی که دوست دارد، عملی را انجام می دهد یا حرفی را می زند. آیا چیزی که گفته شده با چیزی که شنیده شده یکسان بوده است؟ به همین دلیل است که نباید دچار قضاوت شویم. ما در مقام قضاوت نیستیم و برای قضاوت به آگاهی های زیادی نیاز داریم.

7:

خصوصیت دیگر ضمیر ناخودآگاه که از انواع ضمیر است ، این است که مرکز تولید باور است. این خصوصیت، در فصل های بعدی به طور مفصل توضیح داده خواهد شد، ولی فقط این را اضافه کنیم که جایگاه باورها، در سطوح مختلف ضمیر ناخودآگاه است و بر روی عقل و بینایی و شنوایی و توانایی های ما تأثیرگذارند.

 کتاب “اشتباه “

اشاره به یک پرستار آمریکایی می کند، که سهواً، جواب آزمایش دو شخص یکی با بیماری آنفلوآنزای ساده و دیگری با بیماری سرطان، توسط این پرستار جابه جا می شود. بعد از اینکه متوجه اشتباه خود می شود و به دنبال اشخاصی که جواب آزمایش آنها اشتباه شده بود، می رود، متوجه می شود شخصی که آنفلوآنزا داشته است بر اثر سرطان جان خود را از دست داده است. شخصی که سرطان داشته است به سلامتی دست یافته است. چرا؟ چون هر دو جواب آزمایش را باور کرده بودند و آن را در ضمیر ناخودآگاه خود تثبیت کرده بودند.

8:

خصوصیت دیگر ضمیر ناخودآگاه قانون انبساط است. قانون انبساط می گوید اگر در یک بازه زمانی، بیش از 50 درصد از افکار و ورودی های خود را به سمت مثبت ها کنترل کنید، جنس ضمیر ناخودآگاه مثبت خواهد شد. و برعکس، اگر در یک بازه زمانی 50 درصد ورودی ها و افکار منفی باشد، انبساط ضمیر ناخودآگاه منفی خواهد شد.

9:

خصوصیت دیگر ضمیر ناخودآگاه از انواع ضمیر ، در مورد زبان آن است. زبان ضمیر ناخودآگاه شعر، تمثیل و داستان است. اگر زبانی که با او حرف می زنیم، یکی از این سه مورد باشد، سریع یاد می گیرد و حتی خودش نیز با همین سه مورد با ما حرف می زند.

      مورد آخر، زمان های برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه است:
  • بین صفر (زمانی که روح در جنین دمیده می شود) تا هفت سالگی (دسترسی مستقیم به سطوح عمیق).
  • هفت تا نه سالگی (دسترسی به سطوح میانی ضمیر ناخودآگاه).
  • هنگام شوک های احساسی شدید (چه حس شادی و چه حس غم): توسط افراد دیگری که نسبت به ضمیر ناخودآگاه مطلع هستند قابل برنامه ریزی است. خودمان نمی توانیم آن را برنامه ریزی کنیم
  • حالت های آلفای مغزی: که از 20 الی 68 ثانیه قبل خواب و 20 الی 68 ثانیه بعد از بیداری ادامه دارد. برای برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه با آن کار داریم. آلفای مغزی تنها زمانِ برنامه ریزی ضمیر ناخودآگاه است که هیچ محدودیتی برای برنامه ریزی وجود ندارد. تمام خواسته ها را می توان در آلفای مغزی مطرح کر

یکی دیگر ازانواع ضمیر:

       ضمیر اَبَرآگاه:

   آیا تا کنون اتفاق افتاده است پیشامدی قبل از وقوع به شما الهام شود؟ یا ایده ای در سر داشته باشید و آن را به مرحله عمل نرسانید و شخص دیگری آن را عملی کرده باشد؟  دلیل این اتفاقات این است که ناخودآگاه همه ما در سطح ابرآگاه به هم وصل است و ناخودآگاه ها در این سطح با هم در ارتباطند. آیا به یاد دارید که گفتیم اطلاعات کل جهان هستی در جایی به نام جسم سیاه وجود دارد؟ اَبَرآگاه همان جسم سیاه است. تمام تله پاتی ها در سطح ابرآگاه اتفاق می افتند. سیستم ابرآگاه از وقایع و حقایقی اطلاع دارد که ما در سطح خودآگاه به هیچ عنوان نه به آن دسترسی داریم و نه قادر به فهم آنها هستیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا

wpdevs توسعه دهندگان وردپرس