احساسات و روش های هدف گذاری در آتوسکفیدرس های آتوسکفی

ارزش ها و هویت انسان

یکی از مباحث مهم در احساسات و روش های هدف گذاری در آتوسکفی ارزش ها و هویت است.

در فصول گذشته گفتیم برای رسیدن به خواسته لازم است محیط با خواسته هم راستا باشد.اگر محیط، محیطی محدود کننده باشد لازم است با هر یک بار توجه نکردن، یک بار ارتعاش مثبت فرستاده ایم و محیط در حالت هماهنگ با ما در می آید.ولی این مهم، مستلزم صبر است. گفتیم عادات و رفتار ما نیز باید با خواسته ما هم راستا باشد. این رفتار و عادات ماست که مشخص کننده رفتار و عادات دیگران با ماست.

پس بسیار مهم است چه رفتار و عاداتی در خود ایجاد می کنیم. تفاوتی بین محیط و رفتار وجود دارد. گفتیم بحث نکنید، ولی بحث کردن با دفاع از حق و حقوق خود بسیار متفاوت است.بحث کردن در سطح محیط است و دفاع از حق در سطح عادت و رفتار است. وقتی با شخصی بحث می کنیم، هرچه به آن بحث و اتفاق توجه کنیم، هم آن شخص را در فکر خود بزرگتر و قدرتمندتر کرده ایم.هم اتفاقاتی را که توسط آن حس به سمتمان قرار است بیاید، افزایش می دهیم. وقتی در سطح رفتار و عادات، خود را تغییر دهیم، محیط خود به خود درست خواهد شد.
سپس به بحث استعدادها رسیدیم. گفتیم برای ایجاد استعداد، باورمان باید اصلاح شود.زیرا استعداد، اکتسابی است. در این مقاله به سطوح بعدی، یعنی ارزش ها و هویت می پردازیم.

باورها :

بر خلاف باورها که جمله بودند، ارزش ها کلمه ای هستند. ارزش های هر شخص، خطوط قرمز زندگی اوست. برای مثال خانواده، سلامتی، وطن، کاریزماتیک بودن، استقلال و… می توانند جزء ارزش های یک شخص باشند. هر شخص می تواند بیش از یک ارزش داشته باشد. اگر ارزش ها با هدف و خواسته هم راستا نباشد، مقاومت درونی مانع رسیدن به هدف و خواسته می شود. ارزش ها دارای قدرتی هستند که اجازه نمی دهند بر خلاف آنها حرکتی انجام دهید. ارزش ها، همان باورهای قدرتمند هستند. همانگونه که تکرارتوجهات، باورهای ما را تعریف می کنند، تکرار باورها نیز ارزش های ما را تعریف می کنند. پس برای داشتن یک زندگی موفق (در همه زمینه ها) لازم است ارزش های خود را بشناسیم. مثلاً، برای داشتن زندگی مشترک و روابط

موفق لازم است ارزش های خود و ارزش های طرف مقابل خود را بدانیم، تا مبادا ارزش هایمان بر خلاف یکدیگر باشند و بعد از مدتی آن رابطه به جدایی بیانجامد. و نکته مهم اینکه ارزش ها به راحتی قابل تغییر نیستند.

هویت :

تعریفی که هر شخص در هر مکانی از خود دارد را هویت گویند. برای مثال وقتی خارج از کشورمان هستیم، تعریف ما از خودمان این است که “من یک ایرانیم” و “ایرانی بودن” در خارج از کشور هویت ماست.

حال اگر هویت و خواسته و هدف هم راستا نباشند، رسیدن به خواسته و هدف ناممکن خواهد بود. هویت هم مانند ارزشها به راحتی قابل تغییر نیستند ولی راهکاری وجود دارد که به راحتی می توان هویت و ارزش ها را تغییر داد و آن معنویت است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا